Antoni Marianowicz. Humorysta i "nonsensista"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
W audycji z cyklu "Kabarety literackie" zapraszamy na ponowne spotkanie z twórczością pisarza i radiowca, nazywanego przez Stanisława Barańczaka "najśmieszniejszym poetą metafizycznym".
Antoni Marianowicz
Antoni MarianowiczFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Antoni Marianowicz był autorem ponad stu książek, redaktorem naczelnym "Szpilek", przekładał prozę, poezję i sztuki teatralne - m.in. dramat "Arszenik i stare koronki" Josepha Kesselringa, którego adaptacja dokonana przez Macieja Englerta znalazła się w setce najlepszych widowisk telewizyjnych. Dokonał pierwszego po wojnie przekładu "Alicji w krainie czarów". To jemu polskie sceny zawdzięczają "Skrzypka na dachu".

W radiu wraz z Jeremim Przyborą pisał pierwsze odcinki "Eterka". Był kierownikiem literackim Radiowego Kabareciku Reklamowego i współtwórcą "Radiokroniki Decybel".

Wraz z Anną Lisiecką zapraszamy na wspomnienie znakomitego humorysty i "nonsensisty" (to także określenie Stanisława Barańczaka).

***

Audycji "Kabarety literackie" wysłuchają Państwo w sobotę (9.12) w godz. 15.00-15.30.

mc/mz

Czytaj także

Ryszard Pracz. Satyryk w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 14:30
- Nasz kabaret cieszył się taką popularnością, że za bilet na spektakl można było kupić ładną rzecz, którą wtedy nie wszyscy mogli dostać w sklepie – powiedział aktor opowiadając o działającym w latach 1954-75 Studenckim Teatrze Satyryków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machalica: znam na pamięć około 600 piosenek Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:00
- Ponieważ kocham jego twórczość, miałem problem, żeby wybrać 20 utworów, które złożą się na koncert - o recitalu "Mój ulubiony Młynarski" opowiadał w Dwójce aktor Piotr Machalica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 14:50
- Polityką się nie zajmowaliśmy zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce znany artysta. 
rozwiń zwiń