Tajniacy PRL – kim byli funkcjonariusze bezpieki?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 14:00
Kim byli funkcjonariusze SB i UB w PRL? Czy ich kariery wynikały z ideologicznego zaangażowania, czy z przymusu? Jakie mieli wykształcenie, skąd pochodzili i jak spędzali czas wolny? W nowym odcinku „Rzeczypospolitych Antoniego Dudka” gościem jest prof. Piotr Osęka, historyk i dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.  
Funkcjonariusze tajnej policji w czasach Polski Ludowej. Skąd pochodzili?
Funkcjonariusze tajnej policji w czasach Polski Ludowej. Skąd pochodzili?Foto: NAC

Gościem "Rzeczypospolitych" był prof. Piotr Osęka – dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, który pracuje nad książką poświęconą portretowi własnemu pracowników Służby Bezpieczeństwa.  

Posłuchaj
38:52 _PR2 (mp3) 2025_04_01-13-06-22.mp3 Funkcjonariusze tajnej policji w czasach Polski Ludowej. Skąd pochodzili? (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

*** 

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 1.04.2025

Godz. emisji: 13.05

Czytaj także

Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:08
- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzysy dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2025 15:45
Wojna, spiski, głód, hiperinflacja, kryzys gospodarczy, zdrada sojuszników. Dwudziestolecie międzywojenne było czasem wybuchających raz po raz kryzysów, a nie spokoju i stabilizacji. W jaki sposób sobie z nimi radzono? Profesor Antoni Dudek zaprasza do nowego odcinka podcastu "Rzeczypospolite".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jaruzelski – kim naprawdę był? Rozmowa z dr. Robertem Spałkiem (IPN)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 13:05
Wojciech Jaruzelski – bohater, oportunista czy tragiczna postać polskiej historii? W tym odcinku podcastu Rzeczypospolite prof. Antoni Dudek rozmawia z dr. Robertem Spałkiem z Instytutu Pamięci Narodowej – redaktorem naukowym świeżo wydanej książki „Dekada Jaruzelskiego. Z historii politycznej PRL 1980–1989/90”. Kim naprawdę był generał Jaruzelski – twórca stanu wojennego i ostatni I sekretarz PZPR? Czy jego decyzje wynikały z kalkulacji, strachu, lojalności wobec Moskwy, czy może… przekonania o słuszności działania? Jakie tajemnice skrywa ostatnia dekada PRL?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec 1976. Protest, który zmienił PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2025 13:05
Wszystko zaczęło się w grudniu 1970 roku” – mówi dr Paweł Sasanka, gość prof. Antoniego Dudka w najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite”. Czerwiec 1976 roku to moment przesilenia – PRL szykowała się na wzrost napięcia społecznego, ale nie spodziewała się, że jego epicentrum znajdzie się w Radomiu, Płocku i Ursusie. Skąd ten wybuch? Jakie były kulisy decyzji o podwyżkach cen i jak zareagował aparat państwowy? To historia nie tylko o proteście, lecz także o narodzinach solidarności i przemianie społecznej, która doprowadziła do powstania opozycji demokratycznej. 🎧 Posłuchaj rozmowy z dr. Pawłem Sasanką z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń