Leif Ove Andsnes na festiwalu Katowice Kultura Natura

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:20
Zapraszamy na recital znakomitego norweskiego pianisty. Transmisja z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Leif Ove Andsnes . Norweski pianista dał się poznać polskiej publiczności podczas znakomicie przyjętego występu w ramach cyklu Koncertów Urodzinowych z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Leif Ove Andsnes . Norweski pianista dał się poznać polskiej publiczności podczas znakomicie przyjętego występu w ramach cyklu Koncertów Urodzinowych z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka ChopinaFoto: Oezguer Albayrak/materiały prasowe

Leif Ove Andsnes występuje w największych salach koncertowych, z towarzyszeniem wiodących światowych orkiestr. Oddany także muzyce kameralnej, jest dyrektorem-założycielem norweskiego Rosendal Chamber Music Festival.

Uhonorowany najwyższym odznaczeniem Królestwa Norwegii, Królewskim Norweskim Orderem Świętego Olafa, oraz prestiżową nagrodą Peera Gynta. Od ubiegłego roku doktor honoris causa nowojorskiej Juilliard School of Music oraz konserwatorium w Bergen. Jest także laureatem Gilmore Artist Award oraz nagrody Royal Philharmonic Society w kategorii instrumentalista. W roku 2013 magazyn Gramophone wprowadził go do swojej galerii sław – Hall of Fame, a w roku 2005 magazyn "Vanity Fair" w uznaniu dla jego licznych osiągnięć wymienił Andsnesa wśród "Najlepszych z najlepszych". Jego najnowszy album z mało znanymi fortepianowymi perełkami Sibeliusa nazwany został na łamach francuskiego magazynu Diapason "tryumfem spokoju, naturalności i czaru", Le Monde zaś określa go jako "zniewalający".

Program katowickiego recitalu Leifa Ove Andsnesa jest symbolicznym nawiązaniem do cyklu William Blake "Pieśni niewinności i pieśni doświadczenia", o których poeta powiedział, że "przedstawiają one dwa sprzeczne stany ludzkiej duszy". Utwory, które składają się na program występu norweskiego to jakby pieśni (niewinności i doświadczenia) bez słów, czyli wgląd w "jedność przeciwieństw" nowoczesnej duchowości, oglądanej z perspektywy niemieckiej i skandynawskiej.

Program:

Carl Nielsen Chaconne op. 32; Jean Sibelius Björken op. 75 nr 4; Impromptu op. 97 nr 5 ; Rondino op. 68 nr 2; Der Hirt op. 58 nr 4; Romance Des-dur op. 24 nr 9; Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa d-moll op. 31 nr 2 Burza; Franz Schubert Zwei Scherzi D 593; Jörg Widmann Idyll and Abyss; Franz Schubert Drei Klavierstücke D 946

W przerwie koncertu zapraszamy na rozmowę z Leifem Ove Andsnesem, z którym spotka się Klaudia Baranowska. Z kolei Beata Stylińska porozmawia z teoretykiem muzyki Marcinem Trzęsiokiem.

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (18.05) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Klaudia Baranowska.

materiały prasowe NOSPR/bch/pg

Czytaj także

Lawrence Foster: w Polsce jest wielu wspaniałych młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:52
- Młodzi muzycy w Polsce wyznaczają bardzo wysokie standardy artystyczne. Trzeba więcej o nich mówić, chwalić się nimi, wysyłać za granicę, bo wciąż jest tego za mało - mówił w Dwójce znany amerykański dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kuls: jestem zachwycona dziełem Vaughana Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 14:20
- To mój pierwszy kontakt z tym kompozytorem. "The Lark Ascending" to niezwykle piękne dzieło, jest w nim wielkie pole do operowania barwami i kolorami - mówiła w Dwójce skrzypaczka Aleksandra Kuls.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leila Schayegh: granie w orkiestrze nie pasuje do mojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 17:06
- Pracując w orkiestrze Opery w Zurichu byłam częścią maszyny tworzącej wielkie projekty, ale nie mogłam się w tym odnaleźć. Lepiej czuję się na scenie, kiedy mogę przekazać słuchaczom to, co sama mam do powiedzenia – powiedziała Dwójce znakomita skrzypaczka.
rozwiń zwiń