Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 13:36
- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Jan Lisiecki podczas koncertu z orkiestrą Wiener Symphoniker pod batutą Omera Meira Wellbera, na festiwalu Eufonie
Jan Lisiecki podczas koncertu z orkiestrą Wiener Symphoniker pod batutą Omera Meira Wellbera, na festiwalu "Eufonie"Foto: Leszek Szymański/PAP

Warszawa da się lubić

Tegoroczne wydarzenie (18-26.11) rozpoczęło się od występu Jana Lisieckiego i orkiestry Wiener Symphoniker w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dla Jana Lisieckiego był to powrót w dobrze znane sobie miejsce.

- Zacząłem grać w Warszawie w wieku 13 lat podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Potem, dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina, przyjeżdżałem tu wiele, wiele razy i zawsze sprawiało mi to przyjemność. Warszawa latem... przepiękne miejsce i piękna sala. Teraz grywam tu nie tylko przy okazji koncertów festiwalowych, zawsze robię to z wielką przyjemnością - podkreślał polsko-kanadyjski pianista.

Lisiecki i Mozart

Podczas piątkowego występu Jan Lisiecki wykonał Koncert fortepianowy C-dur Mozarta. Utwór ten znajduje się w repertuarze artysty od dziesięciu lat, a sam kompozytor należy do jego ulubionych.

- Mozart jest mi bardzo bliski. To również wyjątkowo trudne występować z jego utworami. Może nie jest to najtrudniejsza muzyka, żeby ją zagrać, ale żeby przedstawić ją publiczności - już tak. Ta prostota, to piękno, które istnieje w tej muzyce, trzeba je jakoś znaleźć i przedstawić, a ma się bardzo niewiele nut, żeby to zrobić. Dla pianisty to jest wyjątkowo niewiele, bo przeważnie mamy tylko jedną rzecz, jedną melodię. Jest np. bardzo długi pasaż, w którym gra tylko prawa ręka, i to są bardzo szybkie nuty, a jednocześnie trzeba coś w dalszym ciągu w tym pokazać - tłumaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
10:31 Filharmonia Dwójki lisiecki eufonie 18.11.2022.mp3 Rozmowa z pianistą Janem Lisieckim, solistą koncertu inaugurującego IV Festiwal "Eufonie" (Filharmonia Dwójki) 

Koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" poprowadził izraelski dyrygent Omer Meir Wellber.

Posłuchaj
07:38 Filharmonia Dwójki 18.11.2022 wellber.mp3 Rozmowa z Omerem Meirem Wellberem, dyrygentem koncertu inaugurującego IV Festiwal "Eufonie" (Filharmonia Dwójki) 

Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, a jego partnerem - PR2.

Rafał Wiśniewski: podczas dni festiwalowych staramy się uchwycić i zapisać to co jest najlepsze z tego regionu.

***

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Jan Lisiecki (pianista), Omer Meir Wellber (dyrygent)

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 20.35

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/kor

Czytaj także

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 09:48
- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " na Eufoniach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 10:59
- Trudno jest wymyślić nowy instrument, bo fizyka daje sygnały, że być może odkryła przed nami wszystkie tajemnice, natomiast cały czas pozostaje aktywność w dziedzinie nowego kontekstu istnienia dźwięku, bryły instrumentu, czy sposobu łączenia możliwości brzmieniowych - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Romańczuk, muzyk i kompozytor, który w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie przygotował w stołecznej Kordegardzie wystawę "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton…".
rozwiń zwiń