Michele Spotti: Symfonia fantastyczna Berlioza to doświadczenie absolutnie szalone

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 13:28
- Ta muzyka daje wiele radości, zarówno kiedy słucha się jej na żywo, w sali koncertowej, jak i w radiu. Po prostu w tym dziele znajdziemy mnóstwo efektownych zabiegów. Berlioz był mistrzem w ich kreowaniu i operowaniu nimi w ramach partytury, dlatego Symfonia fantastyczna to utwór, który nigdy nie nudzi słuchacza - mówił w Dwójce Michele Spotti, dyrygent piątkowego koncertu w NOSPR (8.12).
Michele Spotti to urodzony w 1993 roku włoski dyrygent i skrzypek
Michele Spotti to urodzony w 1993 roku włoski dyrygent i skrzypekFoto: Amati/Bacciardi
  • Michele Spotti to urodzony w 1993 roku włoski dyrygent i skrzypek.
  • Zadebiutował na deskach Teatro Mancinelli di Orvieto, prowadząc Wesele Figara W.A. Mozarta.
  • Podczas koncertu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach solistką była wiolonczelistka Miriam Prandi, rodaczka Michele Spottiego.

"Fantastyczny świat Berlioza" - pod takim tytułem odbył się w piątek (8.12) koncert w siedzibie NOSPR. Oprócz Symfonii fantastycznej francuskiego kompozytora w programie znalazły się również Le roi d’Ys – uwertura do opery Édouarda Laloo raz Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dworzaka.

Michele Spotti: Berlioz skłania nas do uśmiechu

Jak przekonywał włoski dyrygent, Symfonia fantastyczna umożliwia słuchaczowi przeżywanie emocji. - Mają one różne odcienie. Są to uczucia wyjątkowości doświadczenia, te złe i te dobre. Takie oczywiście także znajdziemy w Symfonii Berlioza. Spójrzmy choćby na jej II część. Właśnie w niej doświadczamy momentu, w którym Berlioz dosłownie skłania nas do tego, by się uśmiechnąć. To niesamowite, a cały utwór pozwala słuchaczowi na doświadczenie chyba wszelkich możliwych emocji: strachu, szczęścia, radości, miłości itd. - podkreślał.

Dwa oblicza romantyzmu

Ze względu na obecność w programie koncertu także Koncertu wiolonczelowego Dworzaka Michele Spotti określił go mianem manifestu romantyzmu.

W dziele Dworzaka po prostu czuć ducha narodowej czeskiej muzyki XIX stulecia. Berlioz z kolei to kompozytor, który wyprzedza swoje czasy. Dworzak jakby w ogóle nie ma takich aspiracji. Jego Koncert wiolonczelowy to czysta muzyka romantyczna – słyszymy wyraźnie, że kompozytor myśli kategorią melodii, której towarzyszy orkiestrowy akompaniament. W przypadku Berlioza słyszymy muzykę, która opiera się na zupełnie innych kategoriach intelektualnych, a to czyni ją dużo bardziej złożoną - tłumaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
11:31 Filharmonia Dwójki spotti 8.12.2023.mp3 Włoski dyrygent Michele Spotti o programie koncertu z NOSPR (Filharmonia Dwójki) 

Solistką w Koncercie wiolonczelowym Dworzaka była Włoszka Miriam Prandi, z którą rozmawiała w Katowicach Łucja Siedlik.


Posłuchaj
08:48 Filharmonia Dwójki prandi 8.12.2023.mp3 Rozmowa z wiolonczelistką Miriam Prandi (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Michele Spotti (dyrygent)

Data emisji: 8.12.2023

Godzina emisji: 20.40

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/zch

Czytaj także

Alexander Liebreich: chcielibyśmy mieć taką salę jak w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 20:13
- Tęsknię za Katowicami. Pokochałem atmosferę tego miasta. Brak mi wielu przyjaciół. Nawiązałem szereg bardzo serdecznych i bliskich przyjaźni ze wspaniałymi ludźmi, których poznałem w orkiestrze - mówił w "Filharmonii Dwójki" dyrektor artystyczny NOSPR w latach 2012-2019.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 11:11
- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń