Słuchanie między nutami i improwizacją. Co inspiruje do tworzenia na podstawie muzyki ludowej?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 12:04
Pomiędzy tanecznością oberka a powagą rytualnej pieśni leży głęboki namysł nad brzmieniami polskiej wsi. Tam spotykają się Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks - dwie grupy nieobawiające się eksperymentu, z ciekawością badające to, co przypadkowe, improwizowane i przekraczające, na pograniczu dawnej muzyki ludowej i szeroko pojętej współczesności. W audycji "Filharmonia Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Koziel i Sebastien Beliah opowiedzieli o swoich projektach i inspiracjach.
Lumpeks, koncert promujący album Polonez
Lumpeks, koncert promujący album "Polonez"Foto: Krzysztof Świeżak/PR
  • Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks to grupy, które obficie korzystają z muzyki ludowej
  • W audycji "Filharmonia Dwójki" muzycy opowiedzieli o swoich inspiracjach
  • Remigiusz Mazur-Hanaj zdradził, że słucha muzyki "między nutami" i pozwala mu to na kreowanie wielu rzeczy

W Programie 2 Polskiego Radia w audycji "Filharmonia Dwójki" mieliśmy okazję posłuchać koncertu m.in. w wykonaniu Remigiusza Mazur-Hanaja oraz francusko-polskiego kwartetu free-jazzowego "Lumpeks". W przerwach między muzyką, artyści podzielili się swoimi pomysłami pomysłami, inspiracjami oraz opowiedzieli m.in. o procesie zgłębiania muzyki tradycyjnej i tworzenia nowych brzmień.

OGLĄDAJ: 

Muzyka między nutami

Remigiusz Mazur-Hanaj przyznał, że jego słuchanie muzyki polega na odkrywaniu tego, co jest między dźwiękami. - Głębokie słuchanie kreuje masę rzeczy. Ciekawym odkryciem było dla mnie to, jak we mnie ta muzyka była słuchana przeze mnie. Nie była wcale dosłowna, nie zawierała się w nutach. Było mnóstwo rzeczy między dźwiękami. Mieszało się to z emocjami i była to całość, którą trudno opisać językiem - powiedział.

- Dlatego też w projekcie "Nagrania Terenowe Snów" zrobiło się to niejako samo. Nie zamierzałem nawet nic z tym robić i to kolega namówił mnie do tego, żeby to wydać - zdradził.

Nagrania terenowe snów Nagrania terenowe snów

OGLĄDAJ:

Muzyka ludowa w jazzie

Olga Kozieł i Sebastien Beliah z francusko-polskiego kwartetu free-jazzowego opowiedzieli o swojej płycie "Polonez". Olga Kozieł powiedziała, że pomimo tego, iż ich muzyka poparta jest starannym przygotowaniem, to w trakcie grania jest dużo miejsca na tworzenie na podstawie momentu. - Jest to oparte na analizie materiału źródłowego, ale z drugiej strony jest tam też improwizacja i poczucie chwili. Na początku skupiamy się na tym, żeby nauczyć się oryginału, a później dochodzi do improwizacji - opowiedziała.

Czytaj także:

Sebastien Beliah zdradził, że pomimo ich inspiracji muzyką ludową, próżno szukać ich na tego typu wydarzeniach. - Nie staramy się grać w środowisku tradycyjnym, bo nie jesteśmy muzykami tradycyjnymi. Jesteśmy jazzmanami, którzy inspirują się taką muzyką. Część procesu pracy z Lumpeksem, to znalezienie rzeczy, które nas inspirują - powiedział.

Posłuchaj
21:28 PR2 2024_05_05-20-10-39.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Kozieł i Sebastien Beliah o słuchaniu między nutami i improwizacji poprzedzonej analizą (Filharmonia Dwójki)

Hanna Szczęśniak Hanna Szczęśniak

***

Audycja: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Z Remigiuszem Mazur-Hanajem rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Kozieł, Sebastien Beliah

Data emisji: 5.05.2024

Godz. emisji: 20.00

dz/mgc

Czytaj także

Z Księżyca do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:00
W latach 80. usłyszał z kasety Walerię Żarnochową. To było wyjątkowe przeżycie, zagadkowy komunikat, „fascynujący, ale jeszcze zamknięty”. Gościem audycji był Remigiusz Mazur-Hanaj, laureat Nagrody Specjalnej Fonogramu Źródeł 2021. Jaką drogą doszedł do muzyki In Crudo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonez z drugiej ręki. Nowy album zespołu Lumpeks

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 16:10
Premiera płytowa! Laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2019 roku właśnie wydali nowy album. "Polonez" - bo tak zatytułowana jest płyta - to już druga produkcja zespołu, który koncertuje po całej Europie, coraz odważniej zgłębiając polską muzykę tradycyjną, łącząc ją z free jazzem, improwizując i eksperymentując.
rozwiń zwiń