Serbski raj utracony

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 20:00
W "Tygodniku literackim" rozmawialiśmy o książce "Gołębie wzlatują" Melindy Nadj Abonji uznanej przez jury Deutscher Bücherpreis za najlepszą niemieckojęzyczną powieść roku 2010.
Audio
  • Dyskusja o książce "Gołębie wzlatują" Melindy Nadj Abonji
fragment okładki książki Gołębie wzlatują
fragment okładki książki "Gołębie wzlatują"Foto: materiały promocyjne

"Tę opowieść, która zaczyna się jak beztroska bałkańska komedia, wkrótce przesłaniają ciemne chmury historii" - pisało jury najważniejszej literackiej w Niemczech. Powieść Melindy Nadj Abonji szwajcarskiej pisarki pochodzenia węgierskiego opisuje losy rodziny należącej do węgierskiej mniejszości zamieszkującej serbską prowincję Wojwodinę. Główną bohaterką jest Ildikó Kocsis, która wraz z rodzicami i siostrą wyemigrowała do Szwajcarii.

/

Kocsisowie rodzinne strony odwiedzają przy okazji kolejnych wesel i pogrzebów. Jednak te sentymentalne podróże ustają wraz z początkiem wojny w Jugosławii. Gdy władze zmuszają wojwodinskich Węgrów do walki o Wielką Serbię, Ildikó musi wreszcie zadać sobie pytanie, czy dawno opuszczony kraj może nadal nazywać swoją ojczyzną.

O książce Melindy Nadj Abonji "Gołębie wzlatują", która niedawno ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne, rozmawiali Iwona Smolka, Tomasz Burek i Piotr Matywiecki.

6 stycznia (niedziela) godz. 11.40

Czytaj także

Węgry od mrocznej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 14:19
Antologia współczesnej poezji węgierskiej jest zbiorem znakomitym i frapującym: dużo w tych wierszach ciemności, ale jest i szukanie "słonecznej strefy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerażające oblicza chińskiego terroru

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 15:45
Liao Yiwu w swoich reportażach o największym kraju świata dociera do ludzi, żyjących w skrajnej nędzy i strachu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa miastem Mandelsztama!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 00:00
Międzynarodowa Sesja Mandelsztamowska, która już 19 września rozpocznie się w Warszawie, była tematem przewodnim kolejnej audycji Iwony Smolki. Zapraszamy do wysłuchania "Co słychać w literaturze?".
rozwiń zwiń