"Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe" Wernera Herzoga

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 11:10
W cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy fragmenty opowiadania "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe". Zbiór ten zawiera literackie wersje scenariuszy filmów niemieckiego reżysera Wernera Herzoga. Czytał Adam Ferency.
Adam Ferency w radiowym studiu
Adam Ferency w radiowym studiuFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom "Nowel filmowych" Wernera Herzoga, literackiej wersji scenariuszy najbardziej intrygujących filmów niemieckiego reżysera.

Do codziennej lektury wybraliśmy jedną z nich noszącą tytuł "Fitzcarraldo", która stała się podstawą nakręconego w 1982 roku głośnego filmu z udziałem Klausa Kinskiego.

Akcja toczy się u schyłku XIX wieku w Ameryce Południowej początkowo w mieście Manaus, w głębi dżungli amazońskiej, gdzie wybudowano przepiękną operę, w której śpiewa Enrico Caruso. Główny bohater - irlandzki inżynier Brian Sweeney Fitzgerald, zwany przez tubylców Fitzcarraldo - jest wielbicielem muzyki operowej i marzy o wybudowaniu podobnej w Iquitos, w Peru.

Jego dotychczasowe życie i działalność w Ameryce Południowej jest pasmem klęsk. Nie udaje mu się budowa Kolei Transandyjskiej ani fabryki lodu. Postanawia więc poświęcić się swojemu marzeniu. Aby pozyskać na ten cel środki, inwestuje w plantacje kauczuku, ale na skutek braku dróg nie może wywieźć zebranego produktu. Jednakże dla owładniętego pasją Fitzcarralda nie ma przeszkód - przez wykarczowane wzgórze postanawia przetoczyć statek z koryta jednej rzeki do drugiej…

Nowela filmowa Wernera Herzoga "Fitzcarraldo" ukazała się w przekładzie Barbary Tarnas, a na naszej antenie jej fragmenty czytał Adam Ferency.


Posłuchaj
10:54 Dwójka to się czyta 13.05.2024.mp3 Werner Herzog "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe", czyta Adam Ferency - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

09:43 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_14-11-01-26.mp3 Werner Herzog "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe", czyta Adam Ferency - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:31 Dwojka_to_sie_czyta_2024_05_15-11-01-04.mp3 Werner Herzog "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe", czyta Adam Ferency - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:37 Dwojka_To_sie_czyta_2024_05_16-11-01-04.mp3 Werner Herzog "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe", czyta Adam Ferency - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta 17.05.2023.mp3 Werner Herzog "Fitzcarraldo" z tomu "Nowele filmowe", czyta Adam Ferency - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 13-17.05.2024

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg

Czytaj także

Marek Bukowski: "przeszłość ma w sobie magię"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 08:00
Marek Bukowski - popularny aktor, nagradzany m.in. na FPFF w Gdyni, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, jest także pisarzem, scenarzystą, producentem i reżyserem. Na ostatnim festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec". Przedstawienie doceniono m.in. za "twórczą odwagę i przenikliwość artystyczną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przysięga Ireny". Historia Polki, która z narażeniem życia ratowała Żydów

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 12:38
W rocznicę powstania w getcie warszawskim do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkanaścioro Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce.
rozwiń zwiń