Bohdan Urbankowski: wciąż jeszcze nie doceniamy Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 14:46
- Przez to, że Mickiewicz stał się ofiarą spisu lektur, patrzy się na niego troszeczkę podejrzliwie i raczej się próbuje czytaj jakieś bryki, streszczenia - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz, poeta, eseista, dramaturg i filozof.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Polona

Posłuchaj
08:29 Dwójka Literackie witaminy 23.12.2020.mp3 Bohdan Urbankowski o "Panu Tadeuszu" oraz "Mistrzu i Małgorzacie" (Literackie witaminy/Dwójka) 

pan tadeusz poemat metafizyczny 1200.jpg
"Pan Tadeusz" i metafizyka. Co chciał nam powiedzieć Mickiewicz?

Bohdan Urbankowski opowiadał w "Literackich witaminach" o najbardziej znanym dziele Adama Mickiewicza - a być może w ogóle najbardziej znanej polskiej książce - "Panu Tadeuszu". - Ostatnio nie tylko czytam "Pana Tadeusza", ale i słucham. Mam piękne nagranie w wykonaniu naszych aktorów i czasami jak mam bezsenne noce, to go odsłuchuję i za każdym razem znajduję coś nowego - podkreślał.

Zdaniem gościa Dwójki, "Pan Tadeusz" to piękna gawęda. - Mickiewicz po prostu rozbudowywał z jednej strony historię szlachecką, pełną wdzięku, pomyłek. Mamy to piękne szlacheckie życie, jest grzybobranie, okazuje się, że gdzieś zaczyna grasować niedźwiedź i nagle trafiamy na powieść w stylu najlepszych chyba angielskich powieści, a nawet lepszą od Byrona i Scotta. Mianowicie jest to opowieść o kimś, kto kiedyś w młodości popełnił zbrodnię, potem próbuje ją odpokutować. Opowieść o księdzu Robaku odsłania nam cały kawał pięknej, ale i dramatycznej naszej historii. Jest to jakby pierwowzór późniejszego Kmicica. W ogóle "Pan Tadeusz" jest takim ojcem wielu naszych arcydzieł. Nawiąże do niego choćby Fredro - tłumaczył Bohdan Urbankowski.

Drugą książką, do której stale powraca pisarz, poeta i dramaturg jest "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Bohdan Urbankowski (pisarz, poeta, eseista, dramaturg, filozof)

Data emisji: 23.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Piotr Wierzbicki: Mickiewicz łączył sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
- Powinniśmy go odczytać wszechstronnie. Widzieć w nim zagadkowy splot sprzecznych żywiołów, które potrafił harmonijnie połączyć - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki o bohaterze swojej nowej książki "Powrót do Mickiewicza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mickiewicz - de Vigny. Rękopisy jak relikwie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:44
- Każda pamiątka po Adamie Mickiewiczu, zwłaszcza listy, utwory, wszystko, co wyszło spod jego ręki jest dla nas bezcenne i trafia do skarbca Biblioteki Narodowej - podkreślił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń