"Chopin i jego Europa". Olga Pasiecznik: kryterium wyboru programu była wierność Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 21:00
- Zależało nam, żeby pokazać jak najwięcej różnorodności. W kompozytorach, w poezji, w stylach, we wszystkim. Myślę, że większość tych kompozytorów nie tylko kochała Ukrainę ponad wszystkich, bo bardzo wielu z nich miało też szansę zrobić wielkie kariery wyjeżdżając do tzw. wielkiej Rosji. Wybraliśmy tylko tych, którzy zostali wierni swojej ojczyźnie - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik o środowym koncercie (30.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Olga Pasiecznik (przodem) i Natalia Pasiecznik
Olga Pasiecznik (przodem) i Natalia PasiecznikFoto: PR2

Siostry Pasiecznik i muzyka ukraińska

"Tak blisko Chopina" - pod takim hasłem 30 sierpnia odbył się, w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa", koncert muzyki ukraińskiej. W Filharmonii Narodowej wystąpiły Olga i Natalia Pasiecznik - duet sióstr, z których pierwsza to znakomita sopranistka, a druga gra na fortepianie.

W programie znalazły się utwory ośmiu kompozytorów różnych pokoleń (m.in. Mykoła Łysenko, Mykoła Kołessa, Viktor Kosenko, Borys Latoszynski i Wałentyn Sylwestrow). - W każdym z tych dzieł usłyszymy wyraźną inspirację ukraińską muzyką ludową, poezją klasyczną, przestrzenią i pięknem tej ziemi - podkreślała Olga Pasiecznik.  

Sylwestrow z niepodziewaną wizytą w garderobie

Jak tłumaczyła śpiewaczka, cała ósemka kompozytorów świadomie wybrała pozostanie w kraju, który w danym momencie nie był odrębnym, niepodległym państwem. - Tym bardziej jest to znamienne, że ta muzyka tworzona była z pewnym rodzajem proroctwa, że Ukraina w końcu uzyska własną państwowość - przekonywała.

Natalia Pasiecznik bardzo ubolewała nad tym, że musiała wybuchnąć wojna, by świat dostrzegł bogactwo ukraińskiej kultury, w tym również muzyki. - W tym kontekście jest to tragiczne, choć w całej tej sytuacji można też doszukiwać się pozytywów, że ludzie mogą dowiedzieć się o tych utworach - stwierdziła.

Posłuchaj
17:19 Dwójka Letnia promenada pasiecznik 30.08.2023.mp3 Olga i Natalia Pasiecznik o koncercie muzyki ukraińskiej w ramach 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Letnia promenada) 

Spośród kompozytorów, po których muzykę sięgnęły siostry Pasiecznik, z pewnością duży rozgłos w Polsce, ale i na świecie, zyskał w ostatnich miesiącach Wałentyn Sylwestrow. - W czasie koncertu zabrzmi wybór jego pieśni do słów Iwana Franka. Pierwszy raz wykonywaliśmy je jeszcze przed wojną. Pamiętam, że na sali był wtedy Silwestrow. Przyszedł do mnie w przerwie z bukietem kwiatów i bardzo cichutko powiedział, że w trzecim takcie napisane jest piano, a ja grałam pianissimo - wspominała z rozbawieniem Natalia Pasiecznik.

. 

Organizatorem 19. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - jego patronami medialnymi. Impreza potrwa do 31 sierpnia.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Olga Pasiecznik (śpiewaczka), Natalia Pasiecznik (pianistka)

Data emisji: 30.08.2023

Godz. emisji: 20.50

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:14
- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert arii i pieśni Moniuszki. Olga Pasiecznik: to polski Schubert

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:30
- Moniuszko dla mnie jest najwybitniejszym przedstawicielem polskiej liryki wokalnej. Spokojnie powinniśmy go nazywać polskim Schubertem - mówiła w Dwójce śpiewaczka Olga Pasiecznik, która 5 maja wraz z Moniką Ledzion-Porczyńską i Wojtkiem Gierlachem wystąpi podczas urodzinowego koncertu "Pieśni i arie Stanisława Moniuszki". Śpiewakom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.
rozwiń zwiń