Jazzowe płyty pod kuratelą Joachima-Ernsta Berendta

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:00
- Najpopularniejsza książka o jazzie po raz pierwszy ukazała się w Niemczech w roku 1953. Jej autor Joachim-Ernst Berend był także kuratorem wielu płyt. Części z nich posłuchamy w najbliższej audycji - zapraszał na wtorkową "Nocną strefę" Piotr Metz.
Joachim-Ernst Berend był nie tylko autorem książek o jazzie, ale także kuratorem wielu płyt
Joachim-Ernst Berend był nie tylko autorem książek o jazzie, ale także kuratorem wielu płytFoto: Natalya Gregory/Shutterstock

W zeszłym tygodniu zaprosiliśmy Państwa na spotkanie z Williamem Claxtonem - słynnym fotografem, który podróżował po Stanach Zjednoczonych wraz dziennikarzem muzycznym Joachimem-Ernstem Berendtem, by dokumentować dokonania amerykańskich jazzmanów.

W ostatniej audycji słuchaliśmy z kolei płyt, powstałych pod opieką kuratorską drugiego z nich.

Joachim-Ernst Berend był specjalistą z dziedziny jazzu. Przez prawie 40 lat prowadził w zachodnioniemieckim radiu audycje jazzowe. Napisał 17 książek, w większości na temat jazzu.

- To jedna z najbardziej znanych osobistości polskiego jazzu. Wielki przyjaciel polskiej muzyki jazzowej. Z jego książek od 1961 roku uczyliśmy się wszyscy jazzu - mówił przy okazji jednej z poprzednich audycji poświęconych Joachimowi-Ernstowi Berendtowi Piotr Metz.

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku.

Posłuchaj
116:00 2022_03_15 23_00_19_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jazzowe płyty pod kuratelą Joachima-Ernsta Berendta (Nocna strefa/Dwójka) 

Zobacz zapowiedź audycji:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 15.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

"Europa 67/21". Sławek Jaskułke i jego kontrolowany eksperyment jazzowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 19:20
- Uważam dobór artystów za środek kompozytorski. Trzeba pamiętać, że w muzyce jazzowej wystarczy zmienić muzyka improwizującego i mamy inny projekt - mówił w Dwójce Sławek Jaskułke. Kompozytor i pianista opowiadał o najnowszej płycie "Europa 67/21".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trio Obara Sclavis Wania i obrazki z pandemii [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 19:00
- Będę miał przyjemność zaprezentować swoje nowe trio z wybitnym francuskim klarnecistą basowym Louisem Sclavisem i Dominikiem Wanią na fortepianie - tak ceniony saksofonista Maciej Obara zapowiadał koncert z cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Louis Sclavis tuż przed koncertem: masz tylko jedno zadanie - grać muzykę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 18:00
- Gdy improwizujesz, nie możesz być ani chwilę za, ani chwilę przed. Musisz być obecny dokładnie w teraźniejszości - mówił w Dwójce muzyk jazzowy Louis Sclavis.
rozwiń zwiń