Syntezatory modularne, polscy muzykanci i estoński duch

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 00:55
Maarja Nuut studiowała klasykę, archiwalne nagrania estońskiego folku, muzykę indyjską w New Delhi i technikę skrzypcową polskich wiejskich muzykantów. Ale na wydawanych od 2013 albumach estońskiej skrzypaczki, wokalistki i artystki elektronicznej, a szczególnie na ostatniej płycie "Hinged", różne elementy składają się w nierozdzielną, wielowarstwową całość.
Maarja Nuut
Maarja NuutFoto: Taavi Arus

"W ramach magisterium na Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie dostałam stypendium na realizację badań w terenie - opowiada Maarja Nuut - postanowiłam więc pojeździć po wiejskich imprezach w Polsce, pić dużo wódki, grać na skrzypcach i tańczyć całą noc. To u was oszalałam na punkcie tańca i w efekcie zaczęłam badać estońską tradycję w tym zakresie, próbując połączyć stare tańce z muzyką, którą zdążyłam poznać. W Estonii, słuchając dawnych nagrań, mogłam sobie tylko stawiać pytania, jak oni to robią. W Polsce patrzyłam na palce grających i już miałam odpowiedzi, bo technika jest bardzo zbliżona, rytmika również, więc wszystko poskładało się w jedną całość".

Nas interesowała przede wszystkim Estonia, pomówiliśmy więc o wpływie Arvo Pärta na młode pokolenie estońskim muzyków, skomplikowanej relacji Maarii Nuut ze słynną estońską tradycją śpiewów chóralnych. Mówiliśmy też o narowistej naturze syntezatorów modularnych - obecnie głównym, obok śpiewu, narzędziu artystki. Na co reaguje sprzęt, czego nie lubi, jakie stawia wyzwania, na czym polega jego piękno i jak przekonać odbiorców, że urządzenia elektroniczne mogą być nie mniej "żywymi" instrumentami od skrzypiec czy perkusji.

Rozmowa jest pokłosiem wizyty autorów audycji na festiwalu Jazzkaar w Tallinie i pierwszym z trzech wywiadów czekających nas w "estońskiej serii" w Rozmowach Improwizowanych.


Posłuchaj
115:32 2022_05_04 22_59_59_PR2_Nocna_strefa.mp3 Syntezatory modularne, polscy muzykanci i estoński duch (Nocna strefa/Dwójka)

 

W programie również nowości wydawnicze: "Phase II" kijowskiego kolektywu brainhack_musicbox, "For Joseph Riddle Remixes" wrocławskiej grupy Sneaky Jesus, "Licentia Poetica" wokalistki Elmy Kais, "Powięź/Fascia" zespołu Kurws, Midera & Kowalik Quartet i debiutancki album "Mibokoch" oraz solowe nagranie Huberta Kostkiewicza" Obscure Guitar Music From Eastern Europe vol. 3 & 4".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

O leśnym lichu, mądrym Ansie i jego bracie niedźwiedziu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:30
Piękne lasy, bajkowe melodie i... porośnięte futrem potwory z bagien! W najbliższym „Źródełku” zajrzeliśmy na północ Europy, by wraz z Kają Prusinowską wysłuchać pięknej baśni o przyjaźni i poznać estońską zabawę! Brygida Sordyl uczyła Kubę Gołdyna kilku trudnych, gwarowych słów i śpiewała piękne pieśni. Dzięki Kornelce z Akademii Sztuk Dziecięcych znamy już podstawowe różnice między ludowym strojem krakowskim a łowickim!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśń o wytrwałości z Kolbergiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 10:00
Na początek zagadka – jakie zwierzę wypowiada te słowa: „Choć się nigdy nie czeszę, grzebyk noszę ze sobą, ale tylko czerwony będzie moją ozdobą. Ranny ze mnie ptaszek - w łóżku wcale nie leżę. Umiem śpiewać tak głośno jak śpiewacy w operze! Wlecę na najwyższy płot zwinniej niż niejeden kot”? To kogut! A właściwie, Kogutek – tytułowa postać książki Katarzyny Żytomirskiej, która dzięki uporowi potrafi doprowadzić do rzeczy pozornie niemożliwych!
rozwiń zwiń