Stefan Szczepłek: Petersburg nie jest tani, ale wart każdej ceny

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 16:48
- Patrząc na te piękne pałace, na Prospekt Aleksandra Newskiego, na mnóstwo rzeczy, mam świadomość, że jestem w miejscu absolutnie szczególnym. Ja nie mógłbym mieszkać poza Polską, ale z Petersburga mógłbym nie wyjeżdżać - mówił Stefan Szczepłek, gość audycji Roberta Mazurka.
Most Pałacowy, fot. Shutterstock.comFOTOGRIN
Most Pałacowy, fot. Shutterstock.com/FOTOGRINFoto: Shutterstock.com/FOTOGRIN

Posłuchaj
53:39 Mazurek na wynos 3.07.2021.mp3 Stefan Szczepłek opowiada o Petersburgu (Dwójka/Mazurek na wynos)

shutterstock Petersburg panorama 1200.jpg
Polskie ślady w Sankt Petersburgu

W każdą sobotę, w południe, w audycji "Mazurek na wynos", Robert Mazurek wraz ze swoimi gośćmi będzie zabierał słuchaczy w radiową podróż: dookoła świata, przez egzotyczne kuchnie różnych kontynentów oraz półki z ciekawą literaturą. A do tego "zero polityki". Gościem pierwszej audycji był dziennikarz i publicysta Stefan Szczepłek, który opowiadał o Petersburgu.

- Petersburg to jedno z najpiękniejszych miast świata. Jeżeli, chodząc jego ulicami, uświadomisz sobie, co w tym mieście się wydarzyło, kto w nim mieszkał i co zrobił, to zaczynasz zdawać sobie sprawę, że jesteś w miejscu absolutnie wyjątkowym dla światowej kultury i dla światowej polityki - mówił gość audycji Stefan Szczepłek.

Czytaj też:

Gość audycji mówił też o topografii miasta i jego burzliwej historii. 

- Byłem w tym mieście trzy razy i za każdym razem chętnie tam wracam i staram się zobaczyć coś nowego. Właściwie całe miasto jest moim ulubionym miejscem. Na przykład jestem na Wyspie Zajęczej i patrzę na drugą stronę Newy, na marmurowy pałac, gdzie zresztą mieszkał i zmarł Stanisław August Poniatowski. Nie ma takiej pierzei w całej Europie, to jest coś absolutnie cudownego - opowiadał gość audycji.

Pojawiły się też w audycji polskie tropy.

- Stadion sportowy w Petersburgu powstał w 2016 roku na miejscu stadionu, który nosił imię rewolucjonisty Siergieja Kirowa i miał pewien związek z Polską. Otóż stał się on wzorcem dla stadionów budowanych po wojnie w Europie Wschodniej. Z kształtu wielka studnia, koniecznie z bieżnią w środku, która miała służyć nie tylko lekkoatletom, ale też świetnie nadawała się na pochody i manifestacje. Na podstawie tej budowli wzniesiono Stadion 10-lecia w Warszawie i stadion Śląski w Chorzowie - mówił Stefan Szczepłek.

Gościem kolejnej audycji "Mazurek na wynos" będzie Andrzej Mietkowski, który razem z prowadzącym  zabierze słuchaczy na Bornholm.

***

Tytuł audycji: Mazurek na wynos

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Stefan Szczepłek (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 3.07.2021

Godzina emisji: 12.00

mw

Czytaj także

"Daleko jeszcze?" - jak przetrwać podróż z dziećmi i nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 05:00
Mamy wakacje! Niebawem w trasy wyruszą wyładowane po brzegi samochody, w których pełne energii i chęci do zabawy dzieci będą czuły się jak w więzieniu. W ciągu kilku godzin jazdy w małym, pędzącym pudle, wielokrotnie usłyszysz słynne pytanie: „Daleko jeszcze?”. Jak przetrwać podróż z dziećmi, aby nie zepsuć sobie wakacyjnego nastroju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypożyczamy samochód na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:00
Wreszcie upragnione wakacje! W najbliższym czasie większość z nas wyruszy na wymarzony urlop. Co zrobić, gdy nie mamy własnego samochodu, a chcemy podróżować wygodnie i bezpiecznie? Auto możemy wypożyczyć!
rozwiń zwiń