Polskie Radio
Section05
Adam Glapiński

"Jestem przekonany, że razem z NBP będziemy w stanie opanować inflację". Premier o prognozach gospodarczych

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "zgodnie z prognozami większości instytucji analitycznych, od drugiej połowy 2023 r. inflacja będzie w trendzie spadającym". - Rząd stara się iść drogą środka, przewidywać, co jest najbardziej prawdopodobne i w oparciu o to budować np. scenariusze budżetowe - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Adam Glapiński NBP stopy procentowe inflacja społeczeństwo Mateusz Morawiecki premier

Prezes NBP: od drugiego kwartału przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać

Podczas konferencji prasowej szef Narodowego Banku Polskiego stwierdził, że w najbliższych miesiącach inflacja najprawdopodobniej pozostanie nadal wysoka, a na początku przyszłego roku: w styczniu, lutym może jeszcze nieco wzrosnąć, co będzie wynikało z zapowiadanych zmian w tarczy antyinflacyjnej. - Zgodnie z naszą projekcją, od II kwartału przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać - poinformował Adam Glapiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka inflacja NBP Adam Glapiński GOSPODARKA stopy procentowe

ART. SPONSOROWANY NBP przypomina historię powstania i znaczenie znaku Rodła

W listopadzie mija 90 lat od powstania Rodła - znaku tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków w państwie niemieckim. Ta ważna dla Polski rocznica została upamiętniona przez Narodowy Bank Polski na srebrnej monecie kolekcjonerskiej o nominale 10 zł, która zostanie wyemitowana 8 listopada 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  Adam Glapiński bank centralny NBP ekonomia POLSKA

Eksperci: przewidywania znacznego spadku inflacji w przyszłym roku są przedwczesne

Przewidywania prezesa NBP, że w połowie przyszłego roku inflacja będzie jednocyfrowa, a na koniec roku może spaść nawet do 3 proc., są ryzykowne. Mamy dziś zbyt wiele niewiadomych, w tym te dotyczące cen energii, które pojawią się na początku przyszłego roku - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Monika Kurek i Piotr Soroczyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Adam Glapiński

ART. SPONSOROWANY Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP - XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To ważne święto dla znawców historii pieniądza. Z kolei dla Narodowego Banku Polskiego to także okazja do przypomnienia postaci Joachima Lelewela - nie tylko polskiego patrioty, lecz także cenionego w świecie numizmatyka. Srebrna moneta kolekcjonerska z jego wizerunkiem ukaże się 6 września 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  NBP Joachim Lelewel banknoty GOSPODARKA Adam Glapiński

RPP może zakończyć podwyższanie stóp procentowych. Glapiński: jesteśmy blisko punktu zwrotnego

Z dyskusji Rady Polityki Pieniężnej może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb lub dwa razy po 25 pb. Nie można też wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych - powiedział w wywiadzie dla Business Insider Polska prezes NBP Adam Glapiński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse NBP Adam Glapiński inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej POLSKA społeczeństwo

Prezes NBP odpowiada Gronkiewicz-Waltz. "Wzrost inflacji jest zjawiskiem globalnym"

Wzrost inflacji w ostatnich kwartałach jest zjawiskiem globalnym - pisze w "Rzeczpospolitej" prezes NBP w polemice z byłą prezes banku centralnego Hanną Gronkiewicz-Waltz. Jak wskazuje Adam Glapiński, w wielu krajach inflacja jest najwyższa od dekad. W Wielkiej Brytanii, USA i średnio w strefie euro inflacja w połowie bieżącego roku sięgnęła około 9 proc., przy czym w znacznej części państw strefy euro była dwucyfrowa, a w krajach bałtyckich przekraczała 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ekonomia Adam Glapiński Hanna Gronkiewicz-Waltz NBP inflacja stopy procentowe

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: prezesa banku centralnego powinna cechować wstrzemięźliwość

- Rolą szefów banków centralnych w każdym kraju jest ogromna wstrzemięźliwość. Wolałabym, żeby prezes NBP nie wypowiadał się tak często, a jeśli już się wypowiada po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, także aby koncentrował się na tych rzeczach, które dotyczą polityki pieniężnej - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron GOSPODARKA ekonomia POLSKA finanse inflacja NBP Adam Glapiński

Wideo Tusk i Siemoniak chcą "wyprowadzić" prezesa NBP. Fogiel: rojenia, które podkopują fundamenty demokracji

– Rojenia opozycji o silnych ludziach, którzy mają kogoś wyprowadzać, to wypowiedzi, które podkopują fundamenty systemu demokratycznego w Polsce – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Tomasz Trela (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska kancelaria prezydenta Marcin Kierwiński Paweł Sałek Radosław Fogiel Nowa Lewica Tomasz Trela POLSKA Trójka Adam Glapiński NBP inflacja