Polskie Radio
Section05
Bolesław Piasecki

"Olbrzymi potencjał". Prof. Jan Żaryn o tradycji nurtu narodowego w Polsce

- Polski ruch narodowy został dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami.  Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Natomiast komuniści byli równie wytwornymi przeciwnikami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP Ruch Narodowy PRL komunizm Bolesław Piasecki

Prof. Cenckiewicz: Polska kozłem ofiarnym w rosyjskiej polityce historycznej

- Fiodor Gajda z Uniwersytetu Moskiewskiego powiedział wprost, że "Polska jest wybrana jako kozioł ofiarny w rosyjskiej polityce historycznej, a sojusznikiem Rosji w tej akcji przeciwko Polsce jest i będzie Izrael" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Sławomir Cenckiewicz Rosja II wojna światowa Holokaust Bolesław Piasecki Polskie Radio 24

Śmierć Bohdana Piaseckiego. Do dziś nie wykryto sprawców

– Pomimo zaawansowanego śledztwa sprawcy, a także mocodawcy, do dzisiaj nie zostali wykryci. Była to zbrodnia polityczna i komunistyczna – powiedział dr Ładysław Piasecki, syn Bolesława Piaseckiego i przyrodni brat Bohdana Piaseckiego. 22 stycznia 1957 roku, spod nieistniejącego już warszawskiego Liceum św. Augustyna, uprowadzono Bohdana Piaseckiego. Przez 62 lata sprawy nie udało się wyjaśnić.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski ludzie komunizm Bolesław Piasecki

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe. Polska partyzantka w walce z sowieckim i niemieckim okupantem

– Relacje Batalionów z Armią Krajową były bardzo złożone. Początkowo dochodziło do ich ostrego zaognienia, ale w końcu przerodziły się we współpracę – powiedział dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa o powstaniu i zbrojnej działalności Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bolesław Piasecki historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki