Polskie Radio
Section05
Danuta Siedzikówna

„Państwo polskie wreszcie pokazuje, kto jest bohaterem"

– Zdrajcy strzelali w potylicę, a bohaterowie byli zakopywani w bezimiennych grobach – mówił w Rozmowie Poranka Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – Teraz wreszcie godnie pochowaliśmy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego polityka POLSKA Danuta Siedzikówna historia Polski Feliks Selmanowicz

"Polska nie zapomni o Żołnierzach Niezłomnych"

Na uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" przybyli nie tylko gdańszczanie, ale też przyjezdni z całej Polski. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Obchody zakończyły się złożeniem trumien ze szczątkami polskich bohaterów na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Beata Szydło Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz Gdańsk historia Polski pogrzeb Inki pogrzeby Żołnierze Wyklęci

Pochówek „Inki” i „Zagończyka”

– W myśl celów, jakie wytyczały sobie władze komunistycznego aparatu represji, zwłoki „Inki” i „Zagończyka” nigdy nie miały zostać odnalezione. Stosowano tego typu zabiegi po to, by społeczeństwo polskie nie miało możliwości czcić tych bohaterów – mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz HISTORIA historia Polski

Losy „Inki”

Jako dziecko lubiła psoty i figle. Jednak wojna przerywa jej sielankowe dzieciństwo. Jej ojciec zostaje zesłany na Syberię, a matka ginie z rąk Gestapo. Pracuje jako łączniczka i sanitariuszka w oddziałach „Łupaszki”. Aresztowana w 1946, w tym samym roku ginie po wydaniu na nią wyroku śmierci. O historii „Inki” mówiła w Polskim Radiu 24 Luiza Łuniewska, autorka książki „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Danuta Siedzikówna Armia Krajowa

"Inka" i "Zagończyk" mieli być usunięci z historii

Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" jako Żołnierze Wyklęci mieli być na zawsze usunięci z polskiej historii. Pamięć o podziemiu lat 40. i 50. przywraca dziś młode pokolenie - mówi PAP prezes IPN Jarosław Szarek. Jeszcze kilka lat temu chodzono w koszulkach z Che Guevarą, teraz to są koszulki z "Inką" - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz IPN Jarosław Szarek pogrzeb Inki Żołnierze Wyklęci