Polskie Radio
Section05
Domówka w Dwójce

Domówka z ElettroVoce. "Poszukiwanie jest naszą pasją"

- Poszukujemy nowych możliwości wokalnych i środków ekspresji w połączeniu głosu i komputera. Głos to najbardziej ludzki instrument, a komputer być może najmniej ludzki ze wszystkich instrumentów. I to, jak komputer rozszerza głos, a głos humanizuje maszynę, jest obszarem, w którym działamy - mówiła w Dwójce kompozytorka Agata Zubel, która wraz z Cezarym Duchnowskim zagra podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (12.12).
Zobacz więcej na temat:  Agata Zubel Domówka w Dwójce Dwójka Jakub Kukla muzyka elektroniczna KULTURA

Pin Park & kinoMANUAL: robimy ukłon w stronę lat 60. i 70.

- "Domówka z Dwójką" jest nie tylko transmitowana przez radio, ale ma też swoją wizualną formę. Zastanawialiśmy się więc, jak do tego podejść. Inspirację przyniosły telewizyjne nagrania, realizowane w Bremie w latach 60. i 70., gdzie występowało się w studio bez publiczności, a w tle był dość intensywny, psychodeliczny obraz - mówił w Dwójce Maciej Bączyk, członek zespołów Pin Park i kinoMANUAL, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Paweł Siwek

Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe"

- Elsnera spotkała historyczna niesprawiedliwość, ponieważ jest przysłonięty geniuszem Chopina. A jego kameralne utwory są bogate w tak niesamowitą melodyjność i śpiewność, że jest to muzyka warta uwagi - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, skrzypaczka i członkini zespołu Equilibrium String Quartet, który w sobotę (21.11) będzie gospodarzem "Domówki w Dwójce".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Paweł Siwek kwartet smyczkowy KULTURA Józef Elsner

Krzysztof Herdzin: improwizacja jest obecna w historii muzyki

- Staram się podejść z dużą pieczołowitością, z pokorą do oryginału i tak było w przypadku Paderewskiego, starałem się zrozumieć intencje oryginałów - zaznaczył pianista Krzysztof Herdzin, gospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (14.11), podczas której usłyszymy dwa tytuły z płyty "Impressions on Paderewski".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Krzysztof Herdzin Bartosz Panek Dwójka Ignacy Jan Paderewski