Polskie Radio
Section05
Donieck

Ławrow chce dialogu Kijowa, Doniecka i Ługańska. Ukraińskie MSZ: to złamanie zasad

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Na konferencji prasowej Ławrow podkreślił, że "najważniejsze obecnie jest zapewnienie bezpośredniego dialogu między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem". Zdaniem ukraińskiego MSZ "uznanie przez Rosję suwerenności Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych będzie złamaniem mińskich uzgodnień pokojowych".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa Kijów Donieck Ługańsk Siergiej Ławrow Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ serwis wschodni infografika ŚWIAT

CNN: USA rozważają wysłanie Ukrainie dodatkowego uzbrojenia

Na tle koncentracji rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wysłanie Ukrainie instruktorów wojskowych i dodatkowego sprzętu, w tym broni - donosi telewizja CNN, powołując się na źródła. Tymczasem na poligonie w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy odbyły się ćwiczenia instruktażowo-metodyczne z wykorzystaniem m.in. pocisków przeciwpancernych Javelin i dronów Bayraktar - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas Donieck USA wojsko

Sankcje UE w związku z sytuacją na Ukrainie przedłużone. Jest decyzja państw członkowskich

Sankcje Unii Europejskiej za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy zostały oficjalnie przedłużone o pół roku, czyli do połowy marca. Kraje członkowskie podjęły tę decyzję w procedurze pisemnej. W środę zielone światło dali ambasadorowie unijnych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Donieck Krym

Proces ws. zestrzelenia samolotu nad Donieckiem. Ekspert: Ukraina liczy, że sprawa zyska rozgłos

W Badhoevedorp koło Amsterdamu rozpoczął się proces karny w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, co spowodowało śmierć wszystkich 298 lecących nim osób, w większości Holendrów. W Polskim Radiu 24 o procesie mówił Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Donieck katastrofa lotnicza katastrofa samolotu Malaysia Airlines Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski Tadeusz Iwański Ośrodek Studiów Wschodnich

Rozmowy Putin-Zełenski. Prezydent Ukrainy ocenia: był remis

Jako remis określił Wołodymyr Zełenski wynik rozmów w formacie normandzkim. Ukraiński prezydent w rozmowie z ukraińskimi mediami skomentował paryski szczyt na temat Donbasu z przywódcami Rosji, Niemiec i Francji, a także swoją bezpośrednią rozmowę z Władimirem Putinem. Podczas szczytu ustalono, że do końca roku powinna się odbyć wymiana jeńców, a następne spotkanie "normandzkiej czwórki" odbędzie się za cztery miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Wołodymyr Zełeński Władimir Putin wojna na Ukrainie Donbas Donieck

Media wskazują na udział władz Rosji w zestrzeleniu Boeinga nad Donbasem

Minister obrony Rosji i były szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa mogli mieć związek z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem - podały rosyjskie media niezależne. Rozgłośnie Svoboda i Echo Moskwy powołują się na dane opublikowane przez międzynarodową grupę śledczą badająca przyczyny tragedii z 17 lipca 2014 roku. W katastrofie zginęło 297 osób.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas Donieck katastrofa samolotu katastrofa boeinga nad Donieckiem