Polskie Radio
Section05
Donieck

Masowe deportacje w głąb Rosji. "Ukraińcy są torturowani i głodzeni"

Ponad 40 tys. Ukraińców zostało dotychczas deportowanych w głąb Rosji. Ukraińcy są uprowadzani siłą ze swoich domów i kierowani do obozów w okupowanych obwodach donieckim i ługańskim, a następnie wywożeni do Rosji. - Są torturowani i głodzeni. Istnieje też wiele świadectw potwierdzających, że ludzie znikają - mówiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina serwis wschodni Europa Rosja ŚWIAT Donbas Donieck Ługańsk

Konflikt Rosji z Ukrainą. Michał Gramatyka o sankcjach i bezpieczeństwie energetycznym

– Te sankcje jeszcze nie są najbardziej dotkliwe dla Rosji. Obawiam się, że mogą nie przynieść spodziewanych efektów. Podobnie było przecież po aneksji Krymu. Wówczas również Europa zdefiniowała sankcje dla Rosji, która odpowiedziała embargiem na handel towarami spożywczymi, przez jakiś czas obie strony przerzucały się argumentami, a potem wszystko wróciło do normy – przypomina poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina bezpieczeństwo energetyczne Władimir Putin

Dobromir Sośnierz o agresji Rosji na Ukrainę: To bardzo ważna lekcja dla Polski

Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia, że USA, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały integralność terytorialną Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez nią arsenału jądrowego. Tymczasem w obliczu agresji Ukraina została pozostawiona sama sobie i nie może liczyć na pomoc militarną żadnego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina

Gen. Skrzypczak: czas, który Zachód miał na pomoc Ukrainie, już się skończył

- Ukrainie nie można pomóc, ponieważ czas, który Zachód na to miał, już się skończył. (..) Francja i Niemcy spowodowały, że Władimir Putin dostał wolną rękę w tym, co może robić. Poświęcono Ukrainę dla bardzo iluzorycznego pokoju, którego jednak prezydent Rosji nikomu nie zagwarantuje - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były dowódca sił lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT serwis wschodni konflikty międzynarodowe Europa Rosja Ukraina agresja Donieck Ługańsk Donbas Waldemar Skrzypczak infografika

Dr hab. Kamil Zajączkowski: najbliższe godziny będą testem dla spójności Zachodu

- W przyszłości należy spodziewać się rozszerzenia działań Władimira Putina. (..) Najbliższe godziny będą testem dla spójności, jedności i konsekwencji państw zachodnich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Kamil Zajączkowski. Gościem audycji był także Rafał Dzięciołowski z Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT serwis wschodni konflikty międzynarodowe Rosja Władimir Putin Ukraina Donbas Donieck Ługańsk

Ambasador RP w Kijowie: uznanie niepodległości Doniecka i Ługańska byłoby pogwałceniem prawa międzynarodowego

Ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że uznanie przez Rosję niepodległości samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej byłoby pogwałceniem prawa międzynarodowego. Dodał, że Moskwie chodzi głównie o rekonstrukcję systemu bezpieczeństwa w regionie i uzyskanie prawa do decydowania o statusie i bezpieczeństwie państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka

Grzegorz Kuczyński o uznaniu tzw. republik ludowych: dla Moskwy ma to plusy i minusy

- W rosyjskiej Dumie leżą dwa projekty uchwały z apelem do prezydenta o uznanie niepodległości tzw. republik ludowych w okupowanej części Donbasu. Kreml zdecyduje się uznać niepodległość republik ludowych, jeśli uzna, że nie ma już szans na realizację porozumień mińskich w rosyjskiej interpretacji. Po drugie, jeśli Moskwa uzna, że nie pociągnie to za sobą poważnych sankcji zachodnich. Ale to może być sposób, by uniknąć wojny - napisał Grzegorz Kuczyński w artykule w "Polska The Times".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa Kijów Donieck Ługańsk Zbigniew Rau serwis wschodni infografika ŚWIAT Donbas