Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

"Listy Konstantego Jeleńskiego do rodziców wiele o nim mówią"

- Te listy to bardzo ważny materiał źródłowy, pokazujący Konstantego Jeleńskiego od strony prywatnej, do tej pory nieznanej. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy o jego osobowości, a tę szczerą korespondencję czyta się z wielkim przejęciem. Listy do matki Konstanty pisał niemal codziennie, przez 30 lat to była wymiana niemal 800 listów, z czego ponad 700 napisał syn do matki, to świadczy o emocjach między nimi - mówiła w Dwójce Agnieszka Papieska.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Dwójka Dorota Gacek listy

Joanna-Jurgała Jureczka i wywoływanie literackich duchów

– Stawiamy znane postacie na pomniku, okadzamy, a jednocześnie nie znamy ich aż tak dobrze, żeby zobaczyć w nich zwykłych ludzi. Czasem taka rysa na pomniku powoduje, że ta osoba jest nam bliższa i to mnie zafascynowało. Pisząc o tym w książce, mam szansę zarazić pasją moich czytelników – mówiła w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek literatura

Koncert Poezji Ukraińskiej w Warszawie. "Uczymy się, jak zmieniają się Ukraińcy"

- Cud ostatniego 30-lecia, czyli cud niepodległej Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich, które były najlepsze w historii, polegał na zainteresowaniu publiczności współczesną kulturą ukraińską - mówił w Dwójce Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu. 11 kwietnia w siedzibie stowarzyszenia odbędzie się Koncert Poezji Ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek PEN Club Ukraina Dwójka Ukraina poezja koncert antropologia

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Wojciech Bonowicz literatura Dorota Gacek KULTURA

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  książki eseistyka Dorota Gacek Dwójka Józef Wittlin literatura

Sofija Andruchowycz: agresja Rosji na Ukrainę jest dla mnie szokiem

- Znajduję się w Iwano-Frankiwsku, to jest moje miasto rodzinne, tu mieszkają moi rodzice. Wyjechaliśmy z Kijowa, możliwe, że tam już nigdy nie wrócimy - mówiła na antenie Dwójki Sofija Andruchowycz, ukraińska pisarka i tłumaczka, laureatka wielu nagród, m.in. Książki Roku BBC oraz nagrody literackiej im. Josepha Conrada.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Dwójka

Ryszard Kapuściński. Reporter wrażliwy na drugiego człowieka

- Nie mam wątpliwości, że Ryszard Kapuściński wygrał los na loterii, ale wygrał go swoją pracowitością, skromnością i otwartością na drugiego czowieka, co podkreślał w wielu miejscach swojej twórczości - mówiła w Dwójce w dniu 90. urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (4.03) prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kapuściński Dwójka rocznica reportaż Dorota Gacek literatura KULTURA

Jan Sebastian Bach we współpracy z artystami

- Jak się zajrzy na jeden z najpopularniejszych serwisów filmowych, to tam Bach jest wymieniany jako kompozytor muzyki filmowej. Ma 243 wpisy - do tylu filmów skomponował muzykę. Jest tam też kategoria "często pracuję z" i mamy wszystkich wielkich: Kubricka, Bergmana. Wydaje się, że to jest artysta, który pracował ze wszystkimi. W tym sensie nie wiemy, jakie jest oddziaływanie Bacha - smówił w Dwójce Piotr Borkowski, literaturoznawca i scenarzysta, autor poematu "W stronę Bacha".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek poezja Jan Sebastian Bach KULTURA

Ireneusz Kania: lubię języki o skomplikowanej strukturze

- Nie można powiedzieć, że języki są głupsze czy mądrzejsze. Każdy z nich próbuje jakoś opisywać świat, umożliwiać komunikację z innymi. Każdy z nich w swoim zakresie i na swoim obszarze, nie tylko geograficznym, ale i kulturowym, poniekąd tę rolę spełnia zadowalająco. A to, że jedne języki podobają mi się bardziej od innych, to chyba normalna ludzka rzecz - mówił w Dwójce Ireneusz Kania, tłumacz i poliglota.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz poezja Ireneusz Kania Dorota Gacek KULTURA literatura Dwójka