Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja rocznica Dwójka wspomnienie Dorota Gacek

Virginia Woolf i chwile istnienia. W 140. rocznicę urodzin pisarki

- Virginia Woolf jako pisarka modernistyczna była niezwykle wrażliwa na przemiany w postrzeganiu czasu, jakie dokonały się na przełomie XIX i XX wieku z jednej strony za sprawą refleksji o charakterze filozoficznym, z drugiej - za sprawą postępu naukowego - mówił w radiowej Dwójce Juliusz Pielichowski, anglista, tłumacz, poeta i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura Dorota Gacek Dwójka KULTURA rocznica

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki

"Wszystko, co napisał Tomasz Burek, jest dla mnie ważne"

- Pomysł na ten zbiór esejów zrodził się stąd, że byłem przekonany, że szkoda, żeby tak świetne teksty pozostały rozproszone po czasopismach. Żaden z nich nie znalazł się w książkach wydanych za życia autora - mówił w Dwójce Zbigniew Mentzel, który wybrał, opracował i opatrzył wstępem szkice Tomasza Burka z tomu "Pamięć głęboka".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Burek Zbigniew Mentzel literatura KULTURA Dorota Gacek Dwójka

Tadeusz Różewicz. Poeta udręczony

Tadeusz Różewicz miał w sobie kilku Różewiczów. Pomimo udręczenia, potrafił dostrzegać śmieszność życia. Sam zresztą potrafił się bawić, pielęgnować przyjaźnie, karmił się rozmowami. W jego życiu też była jasność - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom I" - biografii jednego z literackich patronów 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza Dorota Gacek literatura poezja Dwójka KULTURA

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka literatura biografia Dorota Gacek KULTURA

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Dorota Gacek Krzysztof Varga Serbia Jugosławia