Polskie Radio
Section05
Kijów

Wojenna "normalność". Tak dziś żyją mieszkańcy ukraińskiej stolicy

W Kijowie, na który w poniedziałek po raz pierwszy od czerwca spadły rosyjskie pociski, w wojennych warunkach życie toczy się dalej. W sklepach rosną ceny podstawowych produktów, a mieszkańcy narzekają na utrudnienia w miejskim transporcie. W przedszkolach dzieci w formie rymowanki uczą się, co robić podczas alarmu przeciwlotniczego, a uczniowie i studenci - jak szybko dostać się do schronu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina dzieci wojna na Ukrainie wojna 2022 Kijów

Kolejny alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Ulice opustoszały, ludzie udali się do schronów

W Kijowie po południu ogłoszono kolejny alarm przeciwlotniczy. Syreny zawyły ok. godziny 14.30 czasu polskiego. Po ogłoszeniu alarmu ulica, przy której znajduje się placówka PAP, opustoszała. Po chodniku poruszają się jedynie pojedynczy ludzie. Jeżdżą także nieliczne samochody. W mieście, tak jak poprzednio, nie widać śladów paniki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 alarm bombowy Kijów

Ile jeszcze będzie trwała wojna na Ukrainie? Dr Gajewski kreśli scenariusze

- Mobilizacja w Rosji pokazuje, że po tamtej stronie jest wola, aby ta wojna trwała dłużej. Należy spodziewać się dużej ofensywy rosyjskiej w momencie, gdy żołnierze zostaną wypuszczeni na front za kilka miesięcy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego). Gośćmi byli również Wojciech Rogacin ("Polska. Metropolia Warszawska") i Miłosz Lodowski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Krym Kijów wojna 2022 Europa

Wadim Brodski: "Pojechałem do ZSRR na trzy dni, a zatrzymali mnie na pięć lat"

Artyści już po raz szesnasty spotkają się na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. Wadim Brodski został zwycięzcą tego cieszącego się międzynarodową renomą wydarzenia w 1977 roku. - Dokładnie 45 lat temu udało mi się wygrać ten wspaniały konkurs, który otwierał przed młodymi muzykami drogę do kariery - wspominał na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wadim Brodski Konkurs Wieniawskiego skrzypce Związek Radziecki Kijów muzyka klasyczna Ukraina wojna na Ukrainie