Polskie Radio
Section05
Kim Dzong Un

Korea Północna realnym zagrożeniem dla reszty świata?

"Całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) - ogłosiła państwowa telewizja północnokoreańska. Komunikat ten podano kilka godzin po potężnych wstrząsach sejsmicznych na terytorium Korei Płn. Goście audycji "Tydzień kontra tydzień" zastanawiali się, czy świat powinien zacząć się niepokoić.
Zobacz więcej na temat:  Tydzień Kontra Tydzień Henryk Szrubarz Korea Północna ŚWIAT Kim Dzong Un broń jądrowa bomba atomowa

"To była kolejna północnokoreańska prowokacja"

 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Kim Dzong Un broń jądrowa bomba atomowa Tomasz Sajewicz

Piekło życia w Korei Płn. Wstrząsająca relacja uciekinierki

- Korea Północna to niewyobrażalny kraj. Nie możemy śpiewać, mówić, ubierać się i myśleć tak, jak chcemy. Nie mamy Internetu, a za wykonanie telefonu za granicę grozi kara śmierci – mówi przez łzy dwudziestoletnia Park Yeon-mi, aktywistka na rzecz praw człowieka, która w 2007 roku uciekła z Korei Północnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Korea Południowa Kim Dzong Un Kim Dzong Il Azja uchodźcy dyktatura

Warszawa: radny apeluje do premier o zarząd komisaryczny

Oskar Hejka z Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do premier Beaty Szydło o powołanie w Warszawie komisarza. Jego zdaniem skala nieprawidłowości w zarządzaniu stołecznym mieniem jest tak duża, że nie można pozwalać na to, by Hanna Gronkiewicz-Waltz dłużej była prezydentem stolicy. O sprawie radny mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa Kim Dzong Un Korea Północna USA Donald Trump

Ekspert: Korea Północna nie zdecyduje się na użycie siły

Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Kim Dzong Un

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Kim Dzong Un Donald Trump Chiny

"Nowe sankcje nie zmienią polityki Korei Północnej"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un broń atomowa ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ USA Chiny

Pjongjang: "Rakiety działają sprawniej, mają większy zasięg"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zdecydowanie potępiła test rakietowy przeprowadzony przez Koreę Północną. Rada zaapelowała też do wszystkich państw o zaostrzenie sankcji wymierzonych w Pjongjang oraz zażądała od Korei Północnej "zaprzestania dalszych testów jądrowych oraz balistycznych". W Polskim Radiu 24 komentarz Pawła Behrendta z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Kim Dzong Un Azja NATO ONZ