Polskie Radio
Section05
Ludwig van Beethoven

Cykl Kwartetów Razumowskich Beethovena

Cykl Kwartetów Razumowskich Ludwika van Beethovena, napisanych w krótkim czasie w 1806 roku - domyka dzieło optymistyczne w przesłaniu i nie stroniące od wirtuozerii - Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3. Także i temu utworowi nie można odmówić nowatorstwa i nietuzinkowych pomysłów, warto jeszcze raz podkreślić, że Beethoven pisał je "dla późniejszego wieku".
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka muzyka klasyczna Marcin Majchrowski

Ludwig van Beethoven, gdyby żył obecnie, toby słyszał

Współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda pod warunkiem, że da się jej szansę. Genialny kompozytor Ludwig van Beethoven, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w tych dniach (15-17.12, dokładna data nie jest znana - przyp. red) około 25. roku życia zaczął tracić słuch. Prawdopodobnie, gdyby żył we współczesnych czasach, to lekarze uratowaliby mu słuch.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński Ludwig van Beethoven słuch Roman Czejarek

Świętujemy 250 urodziny Ludwiga van Beethovena. Posłuchaj!

W środę 16 grudnia przypada 250 rocznica prawdopodobnych urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkania z twórczością genialnego niemieckiego kompozytora. 16 i 17 grudnia w Programie 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć m.in. wszystkie wielkie dzieła Jubilata – przeważnie w interpretacji polskich artystów lub nagrane w trakcie festiwali w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven

"Ludwig van" i X Symfonia Beethovena

Beethoven – twórca, którego nazwisko jest synonimem muzyki. Ale jak słusznie zauważył Mauricio Kagel, w dobie konsumpcjonizmu postać i muzyka niemieckiego kompozytora stały się też swojego rodzaju produktami. W filmie zatytułowanym "Ludwig van" argentyńsko-niemiecki kompozytor i reżyser ukazał nam współczesny świat widziany oczami Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Ludwig van Beethoven Dwójka Krzysztof Dziuba MUZYKA