Polskie Radio
Section05
Ludwig van Beethoven

Beethovenowska "Appassionata"

Środkowy okres twórczości Ludwika van Beethovena – to ten "Beethoven właściwy", kojarzony z potęgą i siłą, z rewolucyjnymi ideałami i wyznaczaniem nowych ścieżek dla całej muzyki. Kiedy uznał, że Napoleon podeptał bliskie mu ideały, a swoim gestem koronacji na cesarza go rozczarował – w przypływie złości wydrapał jego nazwisko z tytułowej karty "Eroiki" z taką furią, że została po nim dziura.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Marcin Majchrowski Dwójka

Sonata A-dur. Jak Beethoven "okradł" Bridgetowera

Los bywa często bardzo niesprawiedliwy albo lubi płatać złośliwe figle. Czasami w zbiorowej pamięci utrwala i przechowuje nazwiska osób, które łączyły się z faktami lub wydarzeniami w dość przypadkowy sposób. Dziś każdy miłośnik muzyki uważniej "zestrzyże uszami" na dźwięk nazwiska Kreutzer, a nazwisko Bridgetower pozostaje raczej pustym, nic nie mówiącym dźwiękiem.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA skrzypce

"Twory Prometeusza". Niedoceniony balet Beethovena

"Twory Prometeusza" op. 43 to jedno z bardzo interesujących, a trochę niedocenianych dzieł, które stworzył Beethoven na samym początku XIX wieku. Dwuaktowy balet powstawał w latach 1800-1801, a wystawiony został w Burgtheater, w obecności cesarzowej Marii Theresy – 28 marca 1801 roku. To ponad godzina symfonicznej muzyki, napisanej między I i II Symfonią.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka Marcin Majchrowski