Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Czym jest „Tłoka”? O nowej płycie zespołu Wernyhora

W dniu św. Jana porozmawiamy o bezinteresownej sąsiedzkiej pomocy, tej lokalnej i międzynarodowej. Sąsiedzkie wsparcie to bowiem definicja ukraińskiego słowa „толока” (pol. tłoka). 23 czerwca to przeddzień fizycznej premiery płyty „Toloka” zespołu Wernyhora. To druga płyta laureatów Konkursu Muzyki Folkowej 2021. Pierwsza nagrana we współpracy z Polskim Radiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina wojna na Ukrainie Magdalena Tejchma Nowa Tradycja

Edward Gola, skrzypek z Sędziszowa

Po muzyce Mazowsza Rawskiego czas na muzykę świętokrzyską! Zapraszamy na spotkanie ze skrzypkiem Edwardem Golą z Sędziszowa. Jego nauczycielami byli m.in. Jan Jawor z Piołunki czy Stefan Ostrowski z Gniewięcina, od którego nauczył się pięknych, ale trudnych utworów zaliczanych do „zastolnego” repertuaru, tzn. takiego, który wykonywano na dworach dziedziców jeszcze przed wojną. Od Jawora z kolei Edward Gola uczył się też charakterystycznego świętokrzyskiego typu muzyki, czyli grania bardzo technicznego – „szybkiego, ostrego, wściekłego”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Miłość i śpiew. Wspomnienie Władysława Gawędy

Władysław Gawęda z Wysokiej koło Szydłowca to śpiewak i bębnista znany przede wszystkim z występów ze swoją żoną Danutą oraz ze skrzypkiem Janem Derletą. Miejscowi (być może z zazdrości) nie zawsze rozumieli ich pasję i przezywali ich „bumcykami”. Pan Władysław zapadł nam w pamięć jako pogodny i uśmiechnięty człowiek, praktycznie nierozłączny z ukochaną żoną, bez której nie ruszał się na żaden występ. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Çiğdem Aslan. Dziedzictwo alawitów

Kurdyjska wokalistka urodzona w Stambule. W 2013 roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Mortissa”. Artystka nawiązuje w niej w intrygujący i nowy sposób do tradycji rebetiko, pieśni nazywanych „bluesem Morza Egejskiego”. Ich rozkwit przypada na wczesne lata dwudzieste ubiegłego stulecia, w czasie przymusowych migracji ludności Turcji i Grecji. Te „słodko-gorzkie” pieśni ludzi miłujących wolność, zakazane początkowo przez władze, zarówno greckie, jak i tureckie, dziś stały się wizytówką greckiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Turcja Kurdowie Magdalena Tejchma

Hajda Banda / Гайда Банда. Pod muzycznym sztandarem pogranicza

Polsko-białoruska banda zdobyła w Konkursie Muzyki Folkowej trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, dodatkowo jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności! O jakiej bandzie mowa? Oczywiście o Hajda Bandzie!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Białoruś Nowa Tradycja Aleksandra Faryńska

Wymarzony głos spod Rusinowa. Żegnamy Zofię Kucharczyk

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Zofii Kucharczyk, śpiewaczki, członkini zespołu Gołcunecki z Gałek koło Rusinowa. Zachwycała bogactwem repertuaru, naturalnością przekazu i olbrzymią wiedzą o tradycjach swojego regionu. Nieoceniona nauczycielka, mentorka, skarbnica wiedzy o ludowych przyśpiewkach i piękna dusza, zaledwie w ubiegłym roku zdobyła II nagrodę za śpiew solowy podczas konkursu na OFKiŚL w Kazimierzu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Nowa Tradycja Magdalena Tejchma

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie feminizm

Do wyboru, do koloru, Targowisko Instrumentów zaprasza do Kasztelu w Szymbarku

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom, dedykowane miłośnikom wielobarwnego świata muzyki. Odbędzie się w wyjątkowym i bogatym w tradycje regionie, w przepięknym renesansowym Kasztelu w Szymbarku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma instrumenty Galicja