Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Do wyboru, do koloru, Targowisko Instrumentów zaprasza do Kasztelu w Szymbarku

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom, dedykowane miłośnikom wielobarwnego świata muzyki. Odbędzie się w wyjątkowym i bogatym w tradycje regionie, w przepięknym renesansowym Kasztelu w Szymbarku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma instrumenty Galicja

Muzyka (małego) świata a nagrody Grammy

Co i kogo właściwie w nagrodzie Grammy reprezentuje kategoria „World Music” (zmieniona dwa lata temu na „Best Global Performance”)? Od lat pojawiają się w niej muzycy praktycznie z kilku krajów, przede wszystkim z Brazylii, Indii czy Mali. W tym roku pierwszy raz w historii (!) nagroda przypadła artyście z Pakistanu, wokalistce Arooj Aftab.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Grammy Awards

Kolejna lektura dla miłośników Podhala!

Ponad 240 melodii góralskich wraz z opisem ich powstania, ale również krótkie biogramy muzykantów, śpiewaków, tonecników i autorów słów pieśni. Oto, co znajduje się w najnowszym kompendium wiedzy na temat muzycznego dziedzictwa Podhala pt. „Góralska muzyka – Podhalańskie Dziedzictwo Kulturowe” autorstwa Krzysztofa Gocała.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale góralska muzyka Magdalena Tejchma

Waleria Żarnochowa, legenda Kurpiów

Seria Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”, nazywana „Kolbergiem w dźwięku”, to pozycja ceniona zarówno przez badaczy i znawców muzyki tradycyjnej, jak i przez jej miłośników. Jest również wartościową pamiątką dla lokalnych społeczności, ludowych artystów i ich bliskich, którzy często nie mieli okazji usłyszeć czy posiadać nagrań członków swoich rodzin. Z przyjemnością ogłaszamy, że seria powiększa się o kolejną, 34. już płytę!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Magdalena Tejchma Kuba Borysiak muzyka tradycyjna muzyka ludowa

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie śpiew pieśń tradycja Magdalena Tejchma Kuba Borysiak

"Folklor to wiedza". Żegnamy prof. Jerzego Bartmińskiego

Wybitny językoznawca, etnolingwista, slawista, badacz semantyki, aksjologii, stylistyki i tekstologii, profesor UMCS i Instytutu Slawistyki PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności, twórca Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej. Profesor Bartmiński był ikoną ruchu folkowego i działań promujących folklor tradycyjny wśród młodego pokolenia, zasłużył się wyniesieniem kultury ludowej na grunt naukowego dyskursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Jerzy Bartmiński