Polskie Radio
Section05
Małgorzata Szymankiewicz

Paryskie kolumbaria. Podziemny cmentarz w stolicy Francji

- Na początku XVIII wieku, w wyniku zmian w koncepcji higieny, pojawiły się głosy ówczesnych medyków, które głosiły potrzebę zamknięcia cmentarzy oraz - jeżeli to możliwe - usunięcia wszystkich szczątków paryżan. Okoliczności sprzyjające pojawiły się pod koniec XVIII wieku, kiedy to szczątki zostały przeniesione do katakumb - opowiadał w Dwójce dr Dariusz Krawczyk z Instytutu Romanistyki UW.
Zobacz więcej na temat:  Paryż Małgorzata Szymankiewicz Wszystkich Świętych HISTORIA

"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

- Nie chciałam pisać sztuki dokumentalnej, tylko wyjść od tematu, który mnie bardzo głęboko poruszył. Bardzo przeżywałam tragedię Jolanty Brzeskiej, wydała mi ona się nieprawdopodobna, absurdalna. Chciałam napisać dramat uniwersalny – mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka, autorka dramatu, którego radiowa premiera odbędzie się w sobotę 26 października.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Jolanta Brzeska KULTURA TEATR Małgorzata Szymankiewicz

Ryszard Bolesławski. Z Podola na Hollywood Boulevard

- Jego biografia jest fascynująca. Bolesławski jako młodzieniec trafił do teatru Konstantina Stanisławskiego, bardzo chciał być aktorem. Szybko dostrzeżono, że dzięki swoim warunkom psychofizycznym jest kimś, z kim można wiązać duże nadzieje. Był Polakiem wychowanym w Rosji, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych – mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Hollywood FILM KULTURA Małgorzata Szymankiewicz

Piotr Kofta: "Buks Molenda" jest zbudowany na zasadzie spontanicznej gawędy

- Chodzi o to, żeby ktoś gadał, bo jeśli ktoś gada, to dzieje się historia. Jest popychana do przodu historia mała, jednostkowa, ale i historia wielka – historia narodów, w której, gdzieś pomiędzy tymi kołami zębatymi, zagubili się nieszczęśni Ślązacy - mówił gość audycji o drugiej książce Leszka Libery opowiadającej o duchu-utopku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Szymankiewicz Piotr Kofta Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA KULTURA

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura literatura polska KSIĄŻKA Małgorzata Szymankiewicz nagroda Nobla