Polskie Radio
Section05
Marian Banaś

Żaryn komentuje rzekomy atak hakerski na NIK: Banaś bezpodstawnie stawiał ciężkie oskarżenia pod adresem służb i rządu

Działania NIK i prezesa Mariana Banasia stawiają pod znakiem zapytania zdolność Izby do racjonalnej oceny rzeczywistości oraz możliwości zajmowania się kwestiami bezpieczeństwa państwa w sposób rzetelny i kompetentny - ocenił minister w KPRM Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stanisław Żaryn Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli służby i bezpieczeństwo atak hakerów

Atak hakerski na NIK? Marian Banaś nie przekazał prokuraturze danych mimo nakazu sądu

Prezes NIK Marian Banaś najpierw nie zawiadomił służb o rzekomym ataku hakerów na kierowaną przez siebie instytucję i należące do niej telefony, a potem - mimo nakazu sądu - nie wydał prokuraturze danych z urządzeń mających być zainfekowanymi, zasłaniając się "wątpliwościami natury prawno-formalnej" - pisze środowa "Rzeczpospolita". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NIK Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli pegasus

TVP Info publikuje kolejne "Taśmy Banasia". "Do połowy października masz czas, żeby robić kapitał polityczny"

- Działamy na zasadzie, że osłabiamy tylko i wyłącznie rozumiesz PiS-owską stronę [Konfederacji] - mówił w ujawnionych w piątek wieczorem przez TVP Info nagraniach prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. W rozmowie pojawia się także wątek kontroli w Ministerstwie Zdrowia. "Na [Janusza] Cieszyńskiego też coś masz?" - pyta Marek Chmaj cytowany przez TVP Info. "Tak! Respiratory i maseczki" - odpowiada Marian Banaś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś PO opozycja wybory w Polsce

"Taśmy Banasia". Stanisław Żaryn: służby nie mają z tym nic wspólnego

- Marian Banaś atakuje służby, sugerując, że to one stoją za wyciekiem szokującej w treści rozmowy politycznej prezesa NIK. To bzdura. Służby nie mają z tą sprawą nic wspólnego. Banaś już wcześniej kompromitował się szerzeniem fałszywych oskarżeń dot. służb - oświadczył zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  taśmy banasia POLSKA polityka Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli

PR24 "Kosz prezentów" w rozmowach szefa NIK. Prof. Domański: to osłabia wiarygodność Mariana Banasia

- Ujawnione w piątek taśmy sprawiają, że Marian Banaś postrzegany jako ktoś ogarnięty nienawiścią, kto, z małostkowych powodów osobistych, chciałby spowodować, by PiS przegrał wybory - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański, komentując nagrania rozmów szefa NIK ujawnione w piątek przez TVP Info. Odnosząc się do słów o "koszu prezentów" od szefa NIK, które padły w tej rozmowie, stwierdził, że to "osłabia wiarygodność pana Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański Marian Banaś Konfederacja NIK

PR24 Czarnek o "taśmach Banasia": upatrywanie w Konfederacji prawicowych wartości nie ma sensu. "Oni pójdą z Tuskiem"

- Mamy do czynienia z akcją wymierzoną w państwo polskie, w fundamenty demokratycznego państwa prawnego. Nagrani na taśmach mówią o tym, jak z Najwyższej Izby Kontroli uczynić prymitywną, propagandową machinę do zwycięstwa Tuska w wyborach. Stosują takie standardy, że gdyby je nazwać białoruskimi, to obrażalibyśmy Białoruś Łukaszenki - powiedział w Polskim Radiu 24 szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA taśmy banasia polityka Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Platforma Obywatelska Konfederacja Przemysław Czarnek

Chmaj potwierdza, że rozmawiał z Banasiem. Twierdzi, że nie ma w tym nic zdrożnego ani nielegalnego

Jeden z bohaterów afery związanej z tzw. taśmami Banasia, prawnik Marek Chmaj odniósł się do sprawy, udzielając wywiadu jednemu z portali internetowych. W rozmowie Chmaj starał się bagatelizować wszelkie zarzuty i sprowadzać całą sprawę do absurdu. - To była rozmowa o niczym - stwierdził mecenas. Tymczasem inne zdanie mają na ten temat komentatorzy - to największa afera od czasu Rywina. NIK ustawiał układ Tuska z Konfederacja aby uderzyć w PiS - oceniają.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marian Banaś taśmy banasia Najwyższa Izba Kontroli

"Taśmy Banasia". Andrzej Dera: są szokujące, prezes NIK sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu

- Rozmowa Mariana Banasia z Markiem Chmajem jest dla mnie szokująca. Wynika z niej, że prezes Najwyższej Izby Kontroli sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, komentując ujawnienie "taśm Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Andrzej Dera Marian Banaś Donald Tusk Konfederacja Platforma Obywatelska opozycja wybory w Polsce wybory 2023 wybory parlamentarne Najwyższa Izba Kontroli NIK taśmy banasia

"Taśmy Banasia". Kim jest Marek Chmaj - wysłannik Tuska na pertraktacje z szefem NIK?

Prawnik Marek Chmaj, który powołując się na "szefa" Platformy Obywatelskiej pertraktował z prezesem NIK Marianem Banasiem, to osoba znane ze swoich antyrządowych poglądów. Od zawsze blisko związany z totalną opozycją, reprezentujący ją zarówno na takich nieformalnych spotkaniach jak i w bardziej sformalizowanych okolicznościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka taśmy banasia Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś

"Taśmy Banasia". Rzecznik rządu: szokujące, powinien przestać zajmować stanowisko szefa NIK

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił na antenie TVP Info, że treść nagrań z udziałem prezesa NIK Mariana Banasia jest szokująca. - Prezes NIK nie ma prawa do tego typu aktywności politycznej - podkreślił. Komentatorzy oceniają sprawę jednoznacznie - to największa afera od czasu Rywina, NIK tworzył układ Tuska z Konfederacją, aby uderzyć w PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marian Banaś Platforma Obywatelska Konfederacja Piotr Müller taśmy banasia

"Mam przełożenie na Siarkowską". Posłanka Konfederacji reaguje na taśmy Banasia

Szef NIK Marian Banaś na ujawnionych nagraniach chwali się wpływem i możliwością sterowania w Konfederacji. Wspomina m.in. Annę Marię Siarkowską, obecną poseł Konfederacji, która do nowej partii przeszła, opuszczając Zjednoczoną Prawicę. To największa afera od czasu Rywina. NIK ustawiał układ Tuska z Konfederacja, aby uderzyć w PiS - oceniają komentatorzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nagrania Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli taśmy banasia Platforma Obywatelska Konfederacja