Polskie Radio
Section05
Najwyższa Izba Kontroli

Przekop Mierzei Wiślanej. Były minister może mieć kłopoty

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka G. - poinformował prokurator Mariusz Marciniak. Jest to pokłosie kontroli NIK dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana inwestycje regiony społeczeństwo pieniądze prokuratura

NIK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o sztandarowy projekt PiS

Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w czasie budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Zawiadomienie złożono także do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Dotyczą one przekroczenia uprawnień, naruszenia dyscypliny finansów publicznych i dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana inwestycje regiony społeczeństwo pieniądze prokuratura

Kłopoty byłego ministra sportu. NIK zawiadamia prokuraturę

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sportu w poprzednim rządzie, Kamila Bortniczuka. - Nieprawidłowości dotyczą prawie 90 milionów złotych, przyznanych w ramach konkursu "Sport dla wszystkich". "Wiele już widziałem, ale ta skala patologii jest porażająca" - mówił na konferencji prasowej pełniący obowiązki dyrektora delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ministerstwo sportu kamil bortniczuk dofinansowanie

Morawiecki o zarzutach NIK: biorę odpowiedzialność na siebie

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała złożenie w środę wniosku do prokuratury ws. nieprawidłowości związanych z działaniami rządu podczas pandemii. - Kupowaliśmy, gdzie tylko mogliśmy - to, co ratuje życie Polaków. Biorę całą odpowiedzialność na siebie - odpowiedział na zarzuty były premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki PiS NIK COVID-19 pandemia polityka zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość prokuratura Jacek Sasin

Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]

W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Raport opublikowano 13 marca: okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile jest schronów. A np. młodzi warszawiacy twierdzą, że nawet nie wiedzą , jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia, jakie działania podjąć i gdzie się ukryć.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż schron społeczeństwo bezpieczeństwo ochrona pr poleca

W tych miastach spaliny trują najbardziej. Jest raport NIK

Wdychanie dwutlenku azotu znajdującego się w spalinach może powodować podrażnienia dróg oddechowych, a także różne choroby, w tym astmę. NIK skontrolował miasta, w których stężenie niebezpiecznych substancji było największe. Okazuje się, że samorządy mają jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii ograniczenia emisji ze środków transportu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ochrona środowiska zanieczyszczenie powietrza społeczeństwo spaliny Warszawa Kraków Wrocław

Raport NIK o "interesach w pandemii". Tusk: brakuje słów

"Według NIK premierzy Morawiecki i Sasin kręcili się przy interesach na wadliwych respiratorach i maseczkach. W czasie pandemii, która pochłonęła tysiące istnień. Brakuje słów. Teraz czas na prokuraturę. Panie Prezydencie, proszę dać jej pracować" - napisał szef rządu Donald Tusk w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Donald Tusk pandemia polityka COVID-19 Mateusz Morawiecki Jacek Sasin respirator NIK

Pandemia. NIK zawiadamia prokuraturę. "Gdzie są pieniądze?"

Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy zakupie środków ochrony w pandemii. Zawiadomienie dotyczy m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, jego zastępcy Jacka Sasina oraz przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w nierzetelne, niegospodarne i niecelowe wydanie blisko dwustu milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NIK PiS Prawo i Sprawiedliwość Michał Szczerba Dariusz Joński pandemia COVID-19 maseczki przyłbice Mateusz Morawiecki Jacek Sasin polityka prokuratura

PR24 Schrony w Polsce. "Nie stwarzajmy iluzji, że jest dobrze"

- Nie chodzi o to, że chcemy kogoś straszyć. Nie chcemy natomiast stwarzać iluzji i żyć w przekonaniu, że wszystko idzie dobrze. Naszym zamiarem jest stwierdzenie stanu faktycznego i odejście od uspokajania społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walendzik, dyrektor delegatury NIK w Kielcach, odpowiedzialny za raport dotyczący schronów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo zagrożenia