Polskie Radio
Section05
NIK

"Nierzetelny nadzór MPWiK i niewystarczająca kontrola Trzaskowskiego". Jest raport NIK ws. "Czajki"

NIK oceniła, że postępowanie MPWiK związane z projektowaniem, budową i eksploatacją kolektora podziemnego transportującego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie zapewniło ciągłego i bezpiecznego dla środowiska przesyłu ścieków. Działania nadzorcze prezydenta stolicy Izba uznała za niewystarczające.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wisła Warszawa mazowieckie regiony NIK awaria w oczyszczalni Czajka

"Chce uderzyć w rząd i obniżyć pozycję Polski". Mariusz Gosek o wniosku szefa NIK

- Polska jest krajem demokratycznym, mamy instytucje państwa kontrolnego w Polsce, ba, NIK jest najwyższym ciałem kontrolnym w naszym kraju. Nad NIK kontrole sprawuje z kolei Sejm i u nas jest ład, skład i porządek jeśli chodzi o demokrację i praworządność - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji był także Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka NIK inwigilacja Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Polskie Radio 24 Sejm

Szef NIK wysłał podwładną do skarbówki w prywatnej sprawie? Media o "nowych kłopotach" Banasia

Prezes NIK Marian Banaś miał wysłać swoją podwładną, by ta "zasięgnęła języka" w dotyczącym go postępowaniu celno-skarbowym - informuje w środę "Rzeczpospolita" w artykule zatytułowanym "Nowe kłopoty Mariana Banasia". Chodzi o sprawę z końca minionego roku i spotkanie szefowej delegatury NIK z szefową KAS - Krajowej Administracji Skarbowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marian Banaś NIK prokuratura Krajowa Administracja Skarbowa

Delegacja NIK na Białorusi. Siewiereniuk-Maciorowska: nikt nie powinien tam jechać

- Nie robi się tego w sytuacji, gdy dwa państwa są w stanie wojny. Przedstawiciel jednego państwa ma jechać i rozmawiać, jakby nic się nie stało? To kompletnie chore - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, redaktor naczelna "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego", pytana o grudniowy wyjazd delegacji NIK na Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń polityka NIK Białoruś

Sejmowa komisja zbada techniki operacyjne służb? Stankowski: niebezpieczny dla opozycji temat

- Opozycja nie ma żadnego interesu politycznego w tym, żeby powstała sejmowa komisja ds. technik operacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".  - Po pierwsze, ta komisja miałaby się zająć wykorzystywaniem technik operacyjnych za czasów, kiedy rządziła PO, a to już jest bardzo niebezpieczny dla opozycji temat, po drugie - opozycja ma swoją zabawkę w postaci komisji senackiej - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński Adrian Stankowski polityka pegasus służby specjalne NIK

Gmyz: Citizen Lab przesłało do NIK-u informację, że nie stwierdzono używania oprogramowania Pegasus

- To, co stało się wczoraj, było wprowadzeniem w błąd opinii publicznej. Mieliśmy do czynienia z hucpą, ponieważ jeszcze kilka dni temu mówiło się o 500 zainfekowanych urządzeniach, a teraz to stopniało do trzech. Moim zdaniem to też nie jest pewnie, ponieważ nie usłyszeliśmy od NIK-u żadnych dowodów, że doszło do zainfekowania tych trzech urządzeń - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA pegasus NIK polityka afera podsłuchowa

"Autokompromitacja NIK". Marek Wróbel o konferencji prasowej ws. Pegasusa

Nie rozumiem, co tu się stało. Pojawiają się teorie spiskowe, że to są "agenci Jarosława Kaczyńskiego, którzy mają skompromitować ostatnią niezależną instytucję w Polsce". Dla mnie to jest bardzo dziwne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej, odnosząc się do konferencji prasowej NIK ws. Pegasusa. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu tvp.info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira POLSKA polityka Najwyższa Izba Kontroli NIK Marian Banaś inwigilacja pegasus

Napięta sytuacja na Wschodzie. Kowal: w losie Ukrainy zakodowane jest polskie bezpieczeństwo

- Napięcie międzynarodowe jest na tyle duże, że nasza sytuacja, w moim przekonaniu, jest w sensie strategicznym najgorsza od 30 lat - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Paweł Kowal, mówiąc o groźbie rosyjskiej agresji na Ukrainę i zagrożeniach dla polskiego bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Ukraina Rosja Paweł Kowal Grzegorz Jankowski NIK Najwyższa Izba Kontroli serwis wschodni

Wizyta NIK na Białorusi. Wiceszef MSWiA: to karygodne, trzeba być ślepym i głuchym

- Trzeba być ślepym i głuchym, żeby nie wiedzieć, jakie były stosunki polsko-białoruskie - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że należy wytłumaczyć, dlaczego do wizyty NIK na Białorusi doszło akurat w grudniu. Wiceminister pytał także o oficjalne, a także nieformalne kontakty delegacji NIK ze stroną białoruską.
Zobacz więcej na temat:  NIK Białoruś granica dyplomacja Marian Banaś Sejm MSWiA POLSKA polityka

Połączone komisje sejmowe miały problem z rozpoczęciem obrad. Powodem spór o maseczki

Połączone komisje spraw zagranicznych i kontroli państwowej nie mogły w poniedziałek rozpocząć obrad, gdzie miały wysłuchać prezesa NIK Mariana Banasia ws. grudniowej wizyty delegacji Izby na Białorusi. Powodem zamieszania był spór szefa komisji Wojciecha Szaramy (PiS) z posłami Konfederacji o założenie maseczek.
Zobacz więcej na temat:  NIK Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Braun Sejm Marian Banaś POLSKA polityka

Brejza był podsłuchiwany? Kosiński: jego zeznania kojarzą się z publicystyką polityczną

- Zeznania Pana Krzysztofa Brejzy bardziej kojarzą mi się z publicystyką polityczną. Dużo tutaj mówimy hasłami, o tym, że PiS lubi podsłuchiwać ludzi, że to standardy PiS-owskie, a wciąż mało mamy konkretów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność", tysol.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pegasus polityka Jarosław Kaczyński PiS Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś NIK