Polskie Radio
Section05
Marine Le Pen

Francja wybiera. Ekspert: "En Marche!" to polityczny startup

- Jestem pewny, że pan Macron szybko zda sobie sprawę z tego, że dla niego partnerstwo z Polską jest nieuniknione - mówił w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl profesor Cyrille Bret, szef think tanku EurAsia Prospective. Nasz rozmówca odniósł się również do ruchu politycznego Macrona. - Dziś "En Marche!" to polityczny start-up, który stara się przekształcić w partię, aby wygrać wybory parlamentarne w czerwcu - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory we Francji Wybory w Europie NASZ WYWIAD

Marzenie Władimira Putina: rozpad Unii Europejskiej

- Dla Rosji ważne jest kto zostanie prezydentem Francji, przy czym faworytką Kremla od początku jest Marine Le Pen, a opozycjonistów - jej kontrkandydat – powiedziała w audycji Świat w Południe Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję. Odniosła się także do rosyjskiego działacza politycznego Aleksieja Nawalnego, który chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marine Le Pen Władimir Putin Rosja wybory we Francji Unia Europejska

Macron kontra Le Pen. Debata zmieniła się w pyskówkę

- Debata Macron – Le Pen była wyjątkowo gorąca i chaotyczna. Oprócz emocji - które ewidentnie wzięły górę - i braku kontroli prowadzących, wyborcy ostatecznie niewiele mogli się z niej dowiedzieć – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Debatę skomentowała także wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Marine Le Pen Paryż Francja wybory we Francji

"Macron mówi dużo więcej przeciwko Unii niż Le Pen"

W poniedziałkowej wypowiedzi kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron nazwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „przyjacielem i sojusznikiem” liderki Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. We wtorek Jarosław Kaczyński odpowiedział, że w Polsce jest pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie. O słowach Macrona mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory prezydenckie Jarosław Kaczyński Rosja Władimir Putin Viktor Orban

Wiceszef MSZ: słowa Macrona to czysty populizm

- Emmanuel Macron podważył jeden z kluczowych sensów integracji. Tym sensem jest wspólny rynek, na którym przedsiębiorcy mogą swobodnie inwestować tam, gdzie chcą. Ja mogę mieć tylko satysfakcję, że polska gospodarka, polskie państwo jest atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych - mówił w "Sygnałach dnia" wiceszef MSZ Konrad Szymański. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konrad Szymański Wojciech Dąbrowski Emmanuel Macron Francja Marine Le Pen wybory we Francji Wybory w Europie

Janusz Korwin-Mikke: ponieśliśmy straszne straty

- Jako Francuz zagłosowałbym na Francois Fillona, ponieważ nie jest ważne czy człowiek kradnie jakieś pieniądze, ale czy dobrze rządzi – powiedział w programie 24 Pytania europoseł Janusz Korwin-Mikke. Odniósł się także do swojej partii Wolność, której poparcie w sondażach oscyluje w granicach błędu statystycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Janusz Korwin-Mikke Francja wybory prezydenckie Francois Fillon Jean Luc Melenchon Marine Le Pen Emmanuel Macron