Polskie Radio
Section05
wybory we Francji

Wybory parlamentarne we Francji: znamy wyniki I tury. Zaledwie 21 tys. głosów różnicy

Prezydencka koalicja "Razem" minimalnie wygrywa pierwszą turę wyborów do niższej izby parlamentu we Francji. Wbrew sondażowym wynikom, ogłoszonym wczoraj po zamknięciu lokali wyborczych, centrowa formacja wyprzedziła sojusz lewicy. Obie formacje osiągnęły jednak bardzo zbliżone wyniki. Różnica wynosi zaledwie około 21 tys. głosów.
Zobacz więcej na temat:  wybory we Francji Emmanuel Macron polityka Francja ŚWIAT Europa

Wybory parlamentarne we Francji. Zbigniew Stefanik: kluczową rolę będzie odgrywała frekwencja

- Według wszystkich badań opinii publicznej w tych wyborach będziemy mieli do czynienia z najniższą frekwencją wyborów parlamentarnych w historii V Republiki, to z pewnością nie będzie bez wpływu na wynik wyborczy - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog i korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Francja Emmanuel Macron wybory we Francji Piotr Wąż

Zbigniew Stefanik o nowej premier Francji: Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną

- W poniedziałek ogłoszono nazwisko nowej pani premier. Jak wiemy, negocjacje trwały długo. Najpierw pojawiało się nazwisko działaczki partii Republikanie, jednak Emmanuel Macron postawił na osobę zaufaną - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog, korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT wybory we Francji polityka Emmanuel Macron Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Przed podzieloną Francją znów wybory. Prof. Piotrowski (KUL): debata przenosi się na ulice, powód to ordynacja wyborcza

- Podział na Francję, która ma się dobrze i tą, która ma się źle, jest bardzo wyraźny - to pokazały bardzo jasno wybory prezydenckie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Sebastian Piotrowski z Katedry Kultur i Literatur Romańskich Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaznaczył, że Emmanuel Macron świadomie zniszczył centrum polityczne - co ułatwia mu wygraną, zwłaszcza w wyborach prezydenckich. Wybory parlamentarne zaś, z racji ordynacji, nie będę odzwierciedlać dobrze spektrum opinii Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji protesty żółtych kamizelek

NASZ WYWIAD Prof. Pietraś: wybory we Francji to starcie partii "niecierpliwych" z tradycyjnymi

- Od wielu lat widzimy w Europie zderzenie partii tradycyjnego nurtu, czyli np. socjalistycznych, socjaldemokratycznych, chrześcijańskiej demokracji, liberalnych z siłami, politycznie "niecierpliwymi" - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marek Pietraś z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja wybory NASZ WYWIAD wybory we Francji

"Należy się spodziewać dalszego działania Francji w duecie z Niemcami". Prof. Jabłoński o wygranej Macrona

- W relacjach z Polską należy się spodziewać tego samego działania w duecie z Niemcami i prezentowania polityki, w której te siły - Francja i Niemcy - mają dominować. To będzie się też przekładało na politykę wobec Ukrainy i wobec Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron ŚWIAT wybory we Francji Niemcy

"Liczymy na to, że Francja otrzeźwieje". Grzegorz Puda o wyniku wyborów nad Sekwaną

- Polityka prokremlowska, proputinowska doprowadziła do sytuacji, w której Francja jest jednym z tych krajów, które w dużym stopniu, można powiedzieć, odpowiadają za to, co się dzieje na Ukrainie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory we Francji ŚWIAT Europa sondaże wybory Emmanuel Macron Marine Le Pen Sygnały Dnia Grzegorz Puda Krzysztof Świątek

Wybory we Francji. Wiceszef MON: czas pokaże, czy dojdzie do ocieplenia relacji polsko-francuskich

- Kurz wyborczej rywalizacji we Francji już opadł i mam nadzieję, że dziś Macron będzie realizował te zadania, które powinien realizować jako prezydent wielkiego europejskiego kraju w stosunku do wschodu Europy, szczególnie w stosunku do Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurskiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON polityka Mirosław Skowron Francja wybory we Francji Emmanuel Macron