Polskie Radio
Section05
wybory we Francji

Francja: wybory samorządowe 28 czerwca? Eksperci podtrzymują swoje stanowisko

Eksperci z rządowej Rady Naukowej nie widzą przeciwskazań, by 28 czerwca została przeprowadzona II tura wyborów samorządowych. W oświadczeniu wydanym we wtorek Rada podtrzymała swe wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W ocenie ekspertów przeprowadzenie głosowania nie wiąże się ze znaczącym ryzykiem epidemicznym, ale wskazana jest ostrożność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja koronawirus Europa wybory we Francji

Francja: podział na lewicę i prawicę załamał się całkowicie

W ciągu dwóch miesięcy nastąpiła zmiana władzy we Francji – w wyborach prezydenckich i parlamentarnych triumfował Emmanuel Macron i jego partia En Marche. Sytuacja we Francji mówi nam wiele o duchowej kondycji Zachodu. O aspekcie kulturowym przemian nad Sekwaną mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos".
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron wybory we Francji

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  wybory we Francji Francja Emmanuel Macron wybory parlamentarne

Francja: niska frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych

Do południa frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 17,75 proc.; to najniższa frekwencja od lat. – Część Francuzów wychodzi chyba z założenia, że prezydent Macron i tak będzie miał swoją większość – mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory parlamentarne wybory we Francji Magdalena Skajewska Emmanuel Macron

Dwaj Panowie „Z” o politycznych zmianach w Europie

Na przestrzeni ostatnich dni w dwóch ważnych – z politycznego punktu widzenia – krajach europejskich odbyły się wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii sytuacja rządu się skomplikowała, a we Francji wiele wskazuje na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie miał stabilną większość.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Wielka Brytania Unia Europejska David Cameron Theresa May Emmanuel Macron wybory w Wielkiej Brytanii wybory we Francji wybory parlamentarne

"Zwycięstwo partii Macrona spowoduje głęboki kryzys"

Rekordowo niska frekwencja i miażdżące zwycięstwo partii prezydenta Emmanuela Macrona. To krótkie podsumowanie tymczasowych wyników pierwszej tury wyborów powszechnych we Francji. Jeśli szacunki się potwierdzą, partia prezydenta Emmanuela Macrona „Republika naprzód”, uzyska ponad czterysta miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, w którym zasiada 557 deputowanych. O politycznej sytuacji we Francji mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron wybory we Francji Europa