Polskie Radio
Section05
wybory we Francji

Francja przed wyborami prezydenckimi. Bault: obecnie rządzący są najbardziej eurofederalistyczni

- Jeśli wybory prezydenckie we Francji wygra Marine Le Pen lub Eric Zemmour, to stosunek Paryża do Brukseli może się mocno zmienić, choć żadna z tych osób nie zamierza doprowadzać do wyjścia z Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski dziennikarz publikujący m.in. w "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wybory we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen polityka wybory prezydenckie we Francji

Współczesna Bastylia. Obecna polityka Francji

Dzień Bastylii to oficjalnie ustanowione, obchodzone co roku, święto narodowe Francji. Jego nazwa pochodzi od szturmu na podparyski zamek 14 lipca 1789 roku. Od tego wydarzenia rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, podczas której obalono monarchię absolutną. W jakiej kondycji w dzisiejszych czasach znajduje się francuska polityka?
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Klub Trójki Francja Emmanuel Macron wybory we Francji polityka Trójka

Francja: wybory samorządowe 28 czerwca? Eksperci podtrzymują swoje stanowisko

Eksperci z rządowej Rady Naukowej nie widzą przeciwskazań, by 28 czerwca została przeprowadzona II tura wyborów samorządowych. W oświadczeniu wydanym we wtorek Rada podtrzymała swe wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W ocenie ekspertów przeprowadzenie głosowania nie wiąże się ze znaczącym ryzykiem epidemicznym, ale wskazana jest ostrożność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja koronawirus Europa wybory we Francji

Francja: podział na lewicę i prawicę załamał się całkowicie

W ciągu dwóch miesięcy nastąpiła zmiana władzy we Francji – w wyborach prezydenckich i parlamentarnych triumfował Emmanuel Macron i jego partia En Marche. Sytuacja we Francji mówi nam wiele o duchowej kondycji Zachodu. O aspekcie kulturowym przemian nad Sekwaną mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos".
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron wybory we Francji

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  wybory we Francji Francja Emmanuel Macron wybory parlamentarne