Polskie Radio
Section05
Micheil Saakaszwili

Przeciwstawiła się rządowi własnego kraju za działanie pod dyktando Rosji. Spotkanie szefa RE z prezydent Gruzji

Wieczorem w Brukseli odbędzie się spotkanie przewodniczącego Rady Europejskiej z prezydent Gruzji. Salome Zurabiszwili ostro krytykowała ostatnio rząd w Tbilisi za działanie pod dyktando Rosji i oddalanie się Gruzji od Zachodu. Równolegle cały czas toczą się przygotowania do wysłania do Tbilisi grupy lekarzy z Polski, którzy mają zbadać stan zdrowia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. O tym, że taka misja jest przygotowywana informowała jako pierwsza brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka 10 dni temu.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Unia Europejska Rada Europejska Europa ŚWIAT Micheil Saakaszwili Beata Płomecka

Saakaszwili: Ukraina i Polska będą przeciwwagą dla wpływów Niemiec i Francji w UE

- Ukraina wygra militarnie z Rosją. Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę zagwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii - powiedział Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla "Le Figaro". Jego zdaniem Ukraina stanie się wielką siłą w Europie i wraz z Polską będzie stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Gruzja Micheil Saakaszwili

Saakaszwili: Ukraina i Polska będą przeciwwagą dla wpływów Niemiec i Francji w UE

- Ukraina wygra militarnie z Rosją. Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę zagwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii - powiedział Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla "Le Figaro". Jego zdaniem Ukraina stanie się wielką siłą w Europie i wraz z Polską będzie stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w UE.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Gruzja Micheil Saakaszwili

TYLKO U NAS Protest UE. Przyjaciel i prawnik Saakaszwilego dziękuje Polsce za pomoc. "Torturują go w szpitalnej sali więziennej"

Przyjaciel i prawnik Micheila Saakaszwilego podziękował Polsce za wsparcie i zainteresowanie wszystkich unijnych krajów sprawą byłego prezydenta Gruzji. Giorgi Chaladze w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką skomentował oficjalny protest, który z inicjatywy Warszawy Unia Europejska przekazała dziś władzom w Tbilisi. Jest w nim apel o zwolnienie Micheila Saakaszwilego na leczenie w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Tbilisi Gruzja Unia Europejska Europa Micheil Saakaszwili dyplomacja

TYLKO U NAS Potwierdziły się nasze doniesienia. "Będzie wspólny apel UE do władz w Tbilisi w sprawie Saakaszwilego"

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że będzie wspólny apel Unii do władz w Tbilisi w sprawie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza przekazała w poniedziałek, że Polska jest gotowa przyjąć byłego prezydenta na leczenie i zbiera w Unii podpisy w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Micheil Saakaszwili Gruzja

Polska gotowa przyjąć Micheila Saakaszwilego na leczenie, zbiera podpisy w UE pod apelem do władz Gruzji

Polska jest gotowa przyjąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na leczenie i zbiera w Unii Europejskiej podpisy pod apelem do władz w Tbilisi o jego zwolnienie - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Gruzja Unia Europejska Micheil Saakaszwili

Europosłowie apelują o leczenie Saakaszwilego za granicą. "Polityczne gierki muszą się zakończyć"

Europosłowie różnych frakcji zaapelowali do gruzińskich władz, by umożliwili Micheilowi Saakaszwilemu leczenie za granicą. W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat sytuacji byłego prezydenta Gruzji. Micheil Saakaszwili przebywa w areszcie, w ocenie jego prawników jego stan zdrowia jest krytyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Gruzja Micheil Saakaszwili Parlament Europejski

"Jest publicznie torturowany przez władze Gruzji". Prezydent Zełenski o sytuacji Saakaszwilego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że jego zdaniem były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, odbywający w Tbilisi karę więzienia, jest publicznie torturowany przez władze Gruzji. - Mówię o aresztowaniu obywatela Ukrainy. Myślę, że ich celem jest zabicie go - powiedział Zełenski. Tymczasem w czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji byłego prezydenta Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Gruzja Wołodymyr Zełenski Micheil Saakaszwili