Polskie Radio
Section05

Narwik

84 lata temu zatonął pod Narwikiem MS "Chrobry"

Najmłodszy z polskich transatlantyków zdążył wykonać jeden niepełny rejs cywilny. W drodze powrotnej z Buenos Aires załoga dowiedziała się o inwazji Niemiec na Polskę. Statek skierowano do służby transportowej. W tym charakterze wziął udział w kampanii norweskiej, podczas której zatonął 14 maja 1940 roku rażony bombami zrzuconymi przez niemieckie samoloty.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Transatlantyk marynarka wojenna

Bitwa o Narwik – pierwsze zwycięstwo aliantów

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych, po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe starły się z Niemcami. 13 kwietnia Brytyjczycy zwyciężyli w drugiej bitwie morskiej o Narwik.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza Norwegia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Skandynawia

Prezydent w Norwegii. "Naturalny obszar współpracy"

- Kładziemy duży akcent na współpracę w regionie Morza Bałtyckiego, szczególnie z krajami skandynawskimi, która przez wiele lat była trochę na marginesie. Prezydent bardzo liczy, że wizyta w Norwegii, później w Danii, a w przyszłości także w Szwecji i Finlandii, odbuduje potencjał politycznej współpracy ze Skandynawią - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda energetyka NATO Norwegia Oslo prezydent