Polskie Radio
Section05
Oscary

Oscary 2022. Jak wypadła 94. gala wręczenia statuetek?

- Wprawdzie nie mamy Oscara w kategoriach, w których zostali wyróżnieni nasi twórcy, czyli Janusz Kamiński za zdjęcia, a obraz "Sukienka" w krótkiej fabule, ale sam fakt, że nasi filmowcy od kilku lat z powodzeniem przecierają bardzo trudny amerykański rynek w postaci filmowego świata Hollywood, jest olbrzymim sukcesem - mówił w Dwójce korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Oscary Oscary 2022 Jakub Jamrozek KULTURA

Tadeusz Łysiak: to na pewno nie nasza jedyna nominacja do Oscara

- To jest coś pięknego, że taka skromna ekipa młodych ludzi z Polski, robiąca film na zaliczenie, może ostatecznie pojawić się w Hollywood, zostać doceniona i porozmawiać z największymi osobami, jeżeli chodzi o przemysł filmowy na świecie - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski".
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2022 Dwójka Paweł Siwek FILM kino Tadeusz Łysiak

Skandal na ceremonii rozdania Oscarów. Will Smith uderzył prowadzącego Chrisa Rocka

Takich scen oscarowa gala jeszcze w swojej historii nie widziała. Will Smith, laureat Nagrody Akademii Filmowej za najlepszą rolę pierwszoplanową, spoliczkował na scenie komika Chrisa Rocka. Ten, chwilę wcześniej, śmiał się z wyglądu żony aktora. "Nie wycieraj sobie p*** gęby moją żoną!" - krzyczał wyraźnie zdenerwowany Smith. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Oscary FILM KULTURA will smith

Samochody, którym należą się Oscary

Przed nami wielkie święto kina – dziś w nocy poznamy laureatów tegorocznych Oscarów. W wielu filmach i serialach niebagatelną rolę odgrywają samochody, które często w historii kinematografii były ważniejszymi postaciami niż główni aktorzy. Dziś przyglądamy się filmom i serialom z wyjątkowymi motoryzacyjnymi postaciami! 
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowcy samochód kino POLSKA USA społeczeństwo FILM Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 Oscary Oscary 2022

Anna Dzieduszycka o "Sukience", swoim życiu i pasjach

Tym razem gościem Elżbiety Korczyńskiej była aktorka Anna Dzieduszycka. To nie ich pierwsze spotkanie. Elżbieta Korczyńska poznała Annę Dzieduszycką wiele lat temu podczas tworzenia audycji o życiu osób niskiego wzrostu. Później spotykała ją przy okazji różnych projektów, w których Anna brała udział. W "Trójce pod Księżycem" rozmawiały nie tylko o filmie "Sukienka", który został nominowany do Oscara i w którym bohaterka audycji gra główną rolę, ale także o problemach, z jakimi spotykają się osoby niskiego wzrostu, o pasjach życiowych i o sposobach na pokonywanie trudności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska choroba FILM kino Oscary społeczeństwo Sukienka Tadeusz Łysiak zwierzęta wolontariat

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Łysiak kino Oscary Dwójka Paweł Siwek

Liczył na dobrą ocenę na egzaminie, ma nominację do Oscara. Łysiak i "Sukienka"

We wtorek ogłoszono listę oscarowych nominacji. W kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego znalazła się na niej "Sukienka" – obraz studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej Tadeusza Łysiaka. – Gdy montowaliśmy ten film, zastanawialiśmy się głównie nad tym, jaką ocenę dostaniemy na egzaminie, a dwa lata później zostaliśmy nominowani do Oscara. To piękne, że film, który nie miał wielkiego budżetu i został zrobiony przez studentów, został doceniony na świecie – mówił twórca podczas konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino premiera Ryszard Jaźwiński Oscary KULTURA Sukienka Tadeusz Łysiak Berlin festiwal filmowy

"Sukienka" nominowana do Oscara! Rozmowa z twórcami

We wtorek 8 lutego Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła pełną listę kandydatów do Oscara. Wśród nominowanych, w kategorii "film krótkometrażowy", znalazła się "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Z tej okazji Ryszard Jaźwiński porozmawia z reżyserem filmu i grającą główną rolę Anną Dzieduszycką. Ponadto w programie wywiad, jakiego udzieliła Trójce Carolina Bartczak, kanadyjska aktorka z polskimi korzeniami grająca jedną z ról w "Moonfall" Rolanda Emmericha.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino premiera Ryszard Jaźwiński Oscary

Oscary 2022. "Sukienka" - krótki metraż o wielkich sprawach

- To jest bardzo mocny, drapieżny film. Dotyka uniwersalnych kwestii, wpisuje się w pozytywną modę na otwarcie się na osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Jestem zachwycony "Sukienką" i mam nadzieję, że dojdzie bardzo wysoko - o polskich kandydatach do Oscarów w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim.
Zobacz więcej na temat:  Oscary kino Łukasz Adamski Dwójka Roch Siciński Tadeusz Łysiak