Polskie Radio
Section05
Oscary

"Doskonały duet twórczy": Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska

On jest znanym i nagradzanym reżyserem, ona producentką i współautorką scenariuszy trzech filmów Jerzego Skolimowskiego: "IO", "Essential killing" i "Cztery noce z Anną". Filmy te odnoszą znaczące sukcesy. W "Kulturalnej Jedynce" Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska opowiedzieli o tym, jak pracują i na czym polega proces tworzenia wspólnie scenariuszy. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski reżyser film polski Oscary Joanna Sławińska

"IO" polskim kandydatem do Oscara. Jerzy Skolimowski: jest to szlachetny film

- Nie waham się użyć słowa, że zwierzęta kocham, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi nie mają negatywnego stosunku do życia - mówi Jerzy Skolimowski. Nakręcony przez niego film "IO" został polskim kandydatem do Oscara. - Myślę, że film ma szansę na nominację, reszta jest już niestety loterią - przewiduje reżyser. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski Oscary

Wybrano polskiego kandydata do Oscara 2023. Będzie nim... osiołek!

Kandydatów było ośmiu, jednak Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej nie miała wątpliwości: "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. 21 grudnia dowiemy się, czy "IO" trafi na tzw. krótką listę zawierającą 15 tytułów. 24 stycznia zostanie ogłoszonych pięciu nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Jerzy Skolimowski Witold Banach Piotr Łodej Trójka

Polska animacja "Airborne" bliżej nominacji do Oscara

- W trakcie festiwalu miałem sen, że zajmuję ósme miejsce, a i tak obudziłem się szczęśliwy. Natomiast jak już wstałem i przeczytałem maila, że film może w przyszłym roku powalczyć o największą nagrodę w przemyśle filmowym, to wręcz spanikowałem, zacząłem krzyczeć i trząsłem się. Nie potrafiłem tego tak do końca przyjąć do świadomości - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Jobczyk, reżyser "Airborne", najlepszej animacji Short Shorts Film Festival Asia w Tokio.
Zobacz więcej na temat:  animacja Oscary reżyser Paweł Siwek kino FILM Dwójka

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski HISTORIA

Oscary obchodzą 93. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

"Milczenie owiec" - film, który zapoczątkował w kinie modę na psychopatów

- Jest to przerażający film o seryjnych mordercach, ale pokazany w trochę inny sposób. "Milczenie owiec" jest określane jako horror/thriller, ja natomiast lubię o nim myśleć, że jest to kameralny thriller psychologiczny. Wzbudza dużo niepokoju, chociaż ma też wątki bardziej nawet kryminalne niż stricte horrorowe - mówiła w Jedynce Monika Stolat, znawczyni dreszczowców.
Zobacz więcej na temat:  kino Anthony Hopkins jodie foster Oscary Michał Montowski FILM

Oscary 2022 – podsumowanie, informacje, komentarze

Za nami 94. ceremonia rozdania Oscarów. Amerykańsko-francuski film "CODA" w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi "Diuna". O tych i innych nagrodzonych produkcjach porozmawiamy w pierwszym kwietniowym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Oscary Oscary 2022 kino FILM marzec 1968 festiwal filmowy muzyka filmowa Trójka