Polskie Radio
Section05

Trójka

Tamta Melaszwili, głos współczesnej Gruzji, autorka książki "Kos kos jeżyna"

Gruzinki i Gruzini kolejny już dzień protestują przeciwko sfałszowanym wyborom parlamentarnym oraz samozwańczej decyzji Gruzińskiego Marzenia o porzuceniu przez niewielki kraj, leżący w Kaukazie Południowym, integracji z Unią Europejską. Wśród aresztowanych i brutalnie pobitych znaleźli się także koledzy po piórze rozmówczyni Michała Nogasia - gruzińskiej pisarki, Tamty Melaszwili.
Zobacz więcej na temat:  literatura Zobacz także książki Gruzja Michał Nogaś

Maarten Devoldere w Trójce: pisanie to dla mnie ciągły proces

"Karaoke Moon" to czwarta płyta w dorobku projektu Warhaus, prowadzonego przez znanego z zespołu Balthazar Maartena Devoldere. Muzyk, tuż przed premierą albumu, pojawił się w Warszawie i odwiedził studio im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. W rozmowie z Maciejem Jankowskim opowiedział o nowym wydawnictwie, a wywiadowi towarzyszyła specjalna akustyczna live sesja.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Maciej Jankowski muzyka rozrywkowa Maarten Devoldere

Klepki, styki, neurony i Kurzol w nowej książce Bogusia Janiszewskiego

- Piąta klepka to coś, czego czasami nam, ludziom dorosłym, brakuje. Ale ma ją Kurzol. (...) Z jej pomocą on i bohater książki ruszają na przeróżne podróże i wyprawy do wnętrza ludzkiego organizmu - opowiada Boguś Janiszewski, współautor książki "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", do której ilustracje stworzyła Nikola Kucharska.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk literatura książki dla dzieci

Odcinek 36: Dariusz Jakubowski (fundacja Anioły Wiedzy) o wyrównywaniu szans w edukacji dla mniej uprzywilejowanych dzieci

Bycie niewidzialnym to sposób na życie, które ma bardzo dużo wspólnego z byciem wolontariuszem. W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy z wolontariuszami, którzy pomagają na co dzień w wielu dziedzinach życia, od wspierania weteranów po szycie poduszek dla kobiet po wazektomii. W studiu pojawił się również Dariusz Jakubowski z fundacji Anioły Wiedzy, który zdradzi, jak wygląda wyrównywanie szans w edukacji dla mniej uprzywilejowanych dzieci.
Zobacz więcej na temat: 

Rok abp. Antoniego Baraniaka

Decyzją Sejmu RP roku 2024 został ustanowiony rokiem abp. Antoniego Baraniaka –w 120. Rocznicę jego urodzin. Aresztowany we wrześniu 1953 roku przez funkcjonariuszy UB, przetrzymywany w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej do grudnia 1955 roku, torturowany, przesłuchiwany bez postawienia oskarżeń, został zwolniony z aresztu w grudniu 1955 roku. „[…] funkcjonariusze UB odziani byli w futra, a podczas podróży robili sobie przerwy, biegali dla rozgrzewki wokół samochodu i popijali alkohol.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Redakcja katolicka