Polskie Radio
Section05
Warszawska Jesień

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka KULTURA Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek KULTURA

12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień 16-25 września

Tegoroczna Warszawska Jesień zajmuje się szukaniem punktów i obszarów wspólnych, odnajdywaniem i budowaniem powiązań, uwypuklaniem ich, a nawet – pokazywaniem związków tam, gdzie wydają się nie istnieć (czy raczej istnieją, ale na pierwszy rzut oka czy ucha są niewidoczne/niesłyszalne). Kiedy natomiast pojawiają się połączenia pomiędzy pozornie bardzo odległymi rzeczami, a nawet takimi, które wydają się niepołączalne – zazwyczaj wówczas powstaje n o w e. Całkiem nowa jakość. Tak jak kiedyś – miliardy lat temu na Ziemi powstało życie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci Warszawska Jesień

65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

"Połączenia" – to hasło tegorocznej, 65. Warszawskiej Jesieni. Działamy zespołowo, jednoczymy siły wykonawcze, programowe i organizacyjne. Połączenia budują – na przekór inżynierii społecznych podziałów. Jesteśmy z Ukrainą i jej artystami. Prezentujemy muzykę nieobojętną na zmagania z przynoszonymi zarówno przez wielkie procesy, jak i przez codzienność trudami życia i samotnością.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień

Warszawska Jesień 2022 - kompozytorzy i zespoły mają głos

- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Beata Stylińska Dwójka Jerzy Kornowicz muzyka współczesna MUZYKA

Improwizacja z kierunków dalekowschodnich i Warszawska Jesień na klubowo

W czwartkowej audycji "Nocna strefa" duetu HCH zabrzmiał między innymi Toshinori Kondo z zespołem Mózg Injectors, Akira Sakata i Takeo Moriyama, wydawnictwo Trost Records oraz piosenki z gitarową improwizacją Erica Chenaux. Prosto z Dalekiego Wschodu wylądowaliśmy następnie w Warszawie, i to jesienną porą...
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Warszawska Jesień Dwójka Jacek Hawryluk Bartek Chaciński

Lidia Zielińska: istotą jest pokazanie, jak gorsze dźwięki wypierają lepsze

- W moim utworze chodzi o pustynnienie duszy. Od tego wszystko się zaczyna, bo przez to, że robimy się wydrążeni przez wydarzenia dookoła nas, wszystko wkoło też się psuje - mówiła w Dwójce Lidia Zielińska, autorka utworu "Pustynnienie", który zabrzmiał podczas finału 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa muzyka współczesna Warszawska Jesień Dwójka Beata Stylińska

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA Warszawska Jesień

"Zanurzenie to motto tegorocznej Warszawskiej Jesieni"

- Festiwal od zawsze kojarzy się z postawą poznawczą. W tegorocznym haśle "Warszawskiej Jesieni" metaforycznie chodzi nam o wrzucenie na głęboką wodę. Także o to przeładowanie informacyjne bodźcami cywilizacyjnymi, internetem. Chciałoby się gdzieś zamknąć i niczego nie słuchać albo dokonać selekcji, a to jest próba ogarnięcia całości - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Mieczysław Kominek Warszawska Jesień Dwójka MUZYKA