Polskie Radio
Section05
Adam Glapiński

Romowicz: w sprawie NBP liczymy na wspólpracę prezydenta

- Niewątpliwie gdyby w ten proces wszedł prezydent Andrzej Duda i chciał wybrać na nowo prezesa NBP, akceptowalnego przez wszystkie środowiska polityczne, to dobrze, to by pokazywało, że pan prezydent chce, aby najważniejszą instytucją bankową w Polsce kierował apolityczny, merytoryczny człowiek - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Romowicz (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński Bartosz Romowicz

PR24 Kulasek: prezes NBP powinien sam podać się do dymisji

- To, co ostatnimi czasy zafundował nam prezes Glapiński, w jaki sposób upolitycznił swoje stanowisko, jak wykonywał rozkazy z Nowogrodzkiej, to wszystko powoduje, że gdyby prezes NBP miał honor, to sam podałby się do dymisji. Honoru nie ma, do dymisji się nie poda - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek (Nowa Lewica). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński Agnieszka Drążkiewicz Marcin Kulasek

Glapiński przed trybunałem? Morawiecki i Kaczyński reagują

- To jest po prostu nadużycie prawa, to jest po prostu zbrodnia przeciwko polskiej gospodarce, przeciwko polskiej wiarygodności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując zapowiedzi postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. "NBP działał na rzecz stabilności systemu finansowego i ograniczania ryzyka systemowego" - napisał z kolei b. premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński NBP Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Trybunał Stanu

Trybunał Stanu. Prezes NBP ma się czego bać?

We wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego znalazło się osiem głównych zarzutów, m.in. dotyczących premii dla prezesa czy niedopuszczania niektórych członków NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej do informacji. Czymże jednak jest Trybunał Stanu i jakie są jego kompetencje? Czy Adam Glapiński rzeczywiście ma powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Stanu Adam Glapiński NBP prawo sąd sądownictwo

TS dla Glapińskiego? Prawnik: ten zarzut można potwierdzić

- Niestety, oglądając konferencje prasowe prezesa NBP Adama Glapińskiego, można było odnieść wrażenie, że niektóre jego wypowiedzi podkreślały zasługi rządu PiS. Było to zrozumiałe, bo Glapiński wywodzi się z tej grupy politycznej. Natomiast, z punktu widzenia funkcjonowania administracji publicznej, każdy urząd powinien być apolityczny - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik dr Paweł Ramiączek z Uniwersytetu WSB Merito. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Stanu Adam Glapiński NBP POLSKA polityka