Polskie Radio
Section05
astronomia

Czym naprawdę jest zorza? Szansa na kolejny pokaz na niebie

- Wyrzuty cząstek ze Słońca często nas mijają, ale teraz złożyło się tak, że wiele z nich trafiło w Ziemię, w zasięg jej pola magnetycznego. Cząstki, które przedostaną się w okolice biegunów magnetycznych Ziemi, uderzają w górne warstwy atmosfery, pobudzając do świecenia m.in. cząstki tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk z planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo słońce astronomia

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Całkowite zaćmienie Słońca. "Jakby ktoś zamazał je markerem"

Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 8 kwietnia w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przyciągnęło miliony turystów. Wśród nich był także Polak - Juliusz Barwik, który obserwował to zjawisko przez 4 minuty i 18 sekund. - Kiedy spojrzałem w górę, było ciemno. Tak jakby ktoś zamazał markerem Słońce - opowiada. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka astronomia zaćmienie słońca STYL ŻYCIA hobby Marta Hoppe

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka meteoryt astronomia NAUKA kosmos

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca Ziemia NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce