Polskie Radio
Section05
astronomia

Jan Heweliusz. "Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gdańsk astronomia

WroSpace. Czy każdy z nas może poznawać wszechświat?

Połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, edukacyjne misje stratosferyczne z wykorzystaniem balonów, testowanie nowych urządzeń dla radioamatorów - to niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie WroSpace powstałe w 2018 roku. Na czym polegają loty balonem w pobliże kosmosu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak astronomia kosmos Wszechświat Stowarzyszenie WroSpace Włodzimierz Tarnowski Anna Bukiewicz-Szulc

Misja Artemis III. Astronauci wrócą na Księżyc, ale później niż planowano

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka NASA NAUKA księżyc astronomia astronautyka GOSPODARKA

Co czeka nas w 2024 roku na niebie? Karol Wójcicki: hitem będzie całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne 8 kwietnia. Będzie je można obserwować z obszaru Meksyku i Stanów Zjednoczonych. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział w radiowej Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  Karol Wójcicki Roman Czejarek astronomia słońce księżyc gwiazdy

Czy da się usłyszeć kosmos? Voices Of The Cosmos - projekt łączący sferę naukową i artystyczną

Voices Of The Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, specjalizujących się w muzyce elektroakustycznej: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak dźwięki kosmosu Voices Of The Cosmos astronomia NASA muzyka elektroniczna kosmos NAUKA