Polskie Radio
Section05
ceny

Carsmile: wzrost WIBORu zwiększył raty leasingowe za średniej klasy auto o niemal 200 zł

Wzrost stóp procentowych w ostatnim półroczu spowodował wzrost raty leasingowej za średniej klasy samochód o ok. 184 zł netto miesięcznie - szacuje platforma Carsmile. Dodaje, że przy spełnieniu obecnych prognoz dalszego wzrostu WIBORu, za pół roku raty leasingowe urosną o kolejne 94 zł.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód drogi GOSPODARKA pieniądze ceny finanse COVID-19 radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy kredyt kredyty dla firm

Wicepremier: jesteśmy absolutnie bezpieczni, jeśli chodzi o zasoby żywności w Polsce

- Mamy znaczącą nadwyżkę eksportu nad importem żywności. Możemy czuć się bezpieczni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. Jak zaznaczył, żywności w Polsce wystarczy nawet przy 2 mln uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  vat ceny żywności podatki ceny POLSKA polityka Henryk Kowalczyk rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sygnały Dnia Ukraina energia wojna na Ukrainie Grzegorz Jankowski

Rekompensata za rosnące ceny nawozów. Grupa Azoty rozmawia z rządem

Grupa Azoty rozmawia z Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucjami o mechanizmach wsparcia dla polskiego i europejskiego rolnictwa, wspieraniu jego konkurencyjności oraz budowaniu bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. To największy producent nawozów i chemikaliów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Grupa Azoty rolnictwo ceny gaz ziemny dofinansowanie

Liczba używanych aut sprowadzonych z zagranicy najniższa od 7 lat

- W lutym br. liczba sprowadzonych do Polski z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych była najniższa od 7 lat. Zarejestrowano 64 235 aut do 3,5 tony, co oznacza spadek o 9,9 proc. na przestrzeni roku - poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochody sprzedaż ceny popyt POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio handel COVID-19 finanse

Skokowo drożeją drób i jaja. Ekspert: ceny zmieniają się co kilka godzin

Gwałtownie idą w górę ceny produktów drobiarskich. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie, która wyłączyła dostawy drobiu z tego kraju na europejskie rynki - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Ceny skupu kurcząt rzeźnych od końca stycznia wzrosły już o 25 proc., a ceny skupu jaj spożywczych o około 23 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo kury jajko handel ceny Ukraina żywność

Wojna na Ukrainie wpływa na wartość złotego. Polska waluta słabnie

Polska waluta notuje niespotykany od lat spadek wartości. Działania NBP czy MF niewiele mogą pomóc bo inwestorzy uciekają widząc eskalację wojny. Jeśli sytuacja się uspokoi, to w niedługim czasie 3/4 z tych spadków zostanie odrobione - mówił gość "Rządów Pieniądza" w PR24 dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW zaznaczyła, że jesteśmy blisko 5 zł za dolara.
Zobacz więcej na temat:  waluty GOSPODARKA wojna 2022 wojna na Ukrainie pieniądze ceny inflacja

"Może spełnić się bardzo wiele scenariuszy". Analitycy o cenach ropy, gazu i pszenicy

Istnieje wyraźne ryzyko osiągnięcia latem ceny 125 dolarów za baryłkę ropy - ocenili analitycy Goldman Sachs. Dalsza eskalacja konfliktu na Ukrainie prawdopodobnie spowoduje wzrost cen gazu ziemnego, pszenicy, kukurydzy i ropy naftowej w Europie - podkreślili. Może podrożeć też złoto.
Zobacz więcej na temat:  gaz ropa naftowa ceny GOSPODARKA pieniądze rynek wojna 2022 Ukraina Rosja goldman sachs

"Kluczowym czynnikiem są wysokie ceny gazu". Jakub Wiech o wzroście cen energii w Europie

- W Polsce ten skok cen jest podyktowany naszym nieprzygotowaniem na politykę klimatyczną i na skok cen uprawnień do emisji, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Estonią, kluczowym czynnikiem odpowiadającym za wzrosty cen energii są bardzo wysokie ceny gazu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Defence24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa energetyka ceny paliw ceny gaz energia elektryczna Jakub Wiech emisja co2 Unia Europejska klimat polityka energetyczna ETS GOSPODARKA