Polskie Radio
Section05
Chopin i jego Europa 2023

Lukáš Vondráček: kocham muzykę za uniwersalność

- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert fortepian Dwójka MUZYKA Monika Zając

Olga Pasiecznik: kryterium wyboru była wierność Ukrainie

- Zależało nam, żeby pokazać jak najwięcej różnorodności. W kompozytorach, w poezji, w stylach, we wszystkim. Myślę, że większość tych kompozytorów nie tylko kochała Ukrainę ponad wszystkich, bo bardzo wielu z nich miało też szansę zrobić wielkie kariery wyjeżdżając do tzw. wielkiej Rosji. Wybraliśmy tylko tych, którzy zostali wierni swojej ojczyźnie - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik o środowym koncercie (30.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Ukraina Chopin i jego Europa 2023 MUZYKA Dwójka Monika Zając

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert Karol Furtak kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

"Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią

- "Paria" to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - mówił w Dwójce Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Fabio Biondi Stanisław Moniuszko opera Michał Dębski

"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Karol Furtak Stanisław Leszczyński

"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Monika Zając

Rusza 19. edycja festiwalu "Chopin i jego Europa". W tym roku pod hasłem "Nie po raz pierwszy"

Kilkudziesięciu wybitnych artystów - jak Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Alena Baeva i Kate Liu - wystąpi w czasie 24 koncertów rozpoczynającego się w piątek 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Koncerty będą się odbywały na najważniejszych scenach Warszawy - głównie w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Fryderyk Chopin Chopin i jego Europa 2023 KULTURA

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Stanisław Leszczyński Dwójka Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian Fabio Biondi Chopin i jego Europa 2023