Polskie Radio
Section05
drony

ISW: w ataku na Kijów Rosja użyła czarnych dronów, trudnych do wykrycia. "Potrzebne wsparcie walki elektronicznej"

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów infografika Rosja drony Iran

Rosja zaczęła używać nowoczesnego samolotu na Ukrainie. Służy do identyfikacji celów

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że Rosja prawdopodobnie po raz pierwszy zaczęła używać samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50 Szmiel (w kodzie NATO Mainstay D) do identyfikacji celów nad Ukrainą dla naziemnego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu SA-21.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie broń wojsko bezpieczeństwo Rosja ŚWIAT Europa drony Ukraina

NASZ WYWIAD "Polska pomoc jest bardzo ważna". Ekspert: widzę wdzięczność wojskowych, razem możemy produkować nowe uzbrojenie

- Dla nas wciąż ogromne znaczenie ma polska pomoc, na przykład wczesniej przekazane nam czołgi PT-91 Twardy i armatohaubice Krab. Takie informacje docierają ze strony wojskowych. W naszych brygadach wciąż walczą czołgi PT-Twardy, słyszę to od oficerów, żołnierzy – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Dodał, że Polska i Ukraina mają duży potencjał, by tworzyć nowe, wspólne i stabilne projekty zbrojeniowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD drony wojsko

Blisko 70 starć ostatniej doby. Ukraina odnosi kolejne taktyczne sukcesy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wczoraj doszło do 69 starć z wojskami rosyjskimi. Ukraińcy odparli między innymi siedem ataków w rejonie Sinkiwki w obwodzie charkowskim, a w obwodzie donieckim - 10 pod Kliszczijiwką i Andrijiwką, ponad 25 w rejonie Marjinki i Nowomychajliwki i dziewięć w okolicach Awdijiwki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 drony

NASZ WYWIAD Rośnie przyczółek za Dnieprem, masowo produkowane drony polecą nad Rosję. Ekspert o zimowym froncie i o planie Putina

Na wschodzie, na Donbasie mają miejsce ciężkie walki. Armia rosyjska próbuje atakować pod Awdijiwką, a także pod Kupiańskiem. Jednak wojska ukraińskie trzymają obronę. Wojska rosyjskie nie osiągają celów - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie, charakteryzując obecną sytuację na froncie. Ocenił także, czego możemy spodziewać się na wojnie w czasie najbliższych miesięcy, wskazał na prawdopodobną kalkulację Rosji. Dodał, że istotnym dla Ukrainy wydarzeniem było zdobycie przyczółka za Dnieprem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 NASZ WYWIAD drony