Polskie Radio
Section05
Jan Ptaszyn Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski. Niezapomniany koncert urodzinowy w Trójce

Jan Ptaszyn Wróblewski był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Przez cały ten czas prowadził swoje "Trzy kwadranse jazzu", prawdopodobnie najstarszą audycję radiową poświęconą temu gatunkowi muzyki. Nic więc dziwnego, że przy różnych okazjach tutaj także koncertował. Szczególnym wydarzeniem był koncert, który odbył się w marcu 2016 roku, z okazji 80. urodzin tego wspaniałego jazzmana. Trójka przypomniała w niedzielny wieczór (19 maja) to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski MUZYKA Trójka Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej Henryk Miśkiewicz Robert Majewski Wojciech Niedziela Sławomir Kurkiewicz Dorota Miśkiewicz Andrzej Dąbrowski Old Timers

"Twoja lista przebojów". Przemek Dyakowski o piosenkach ważnych w jego życiu

Bohaterem "Twojej listy przebojów" był Przemek Dyakowski, saksofonista, jazzman, animator kultury, przed laty muzyk Piwnicy pod Baranami, dla której środowiska odkrył Ewę Demarczyk. Wieloletni przyjaciel m.in. Piotra Skrzyneckiego, Wiesława Dymnego, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Wojciecha Karolaka czy zmarłego kilka dni temu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Przemek Dyakowski Jazz Andrzej Zaucha Ewa Bem Jan Ptaszyn Wróblewski

Ptaszyn, czyli zagrać i opowiedzieć jazz. Przyjaciele żegnają Mistrza

Trudno podsumować ponad siedem dekad życia z jazzem. Podobnie jak ponad pół wieku przy mikrofonie "Trzech kwadransów jazzu". Dla nas Jan "Ptaszyn" Wróblewski był mistrzem saksofonu i mowy polskiej, człowiekiem, który opowiadał słowami to, czego opowiedzieć się nie da. Czyli jazz... W audycji specjalnej Mistrza żegnali: Aga Zaryan, Olo Walicki, Jarek Bothur, Kajetan Galas, Sebastian Jóźwiak, Marek Napiórkowski i Dorota Miśkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Hawryluk Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Aga Zaryan EABS Dorota Miśkiewicz Jarek Bothur Marek Napiórkowski

"Reflections of Purple Sun". EABS w hołdzie dla Tomasza Stańko

- Patrząc na dorobek Tomasza Stańko, podeszliśmy do tematu poszukiwawczo. Chcieliśmy wybrać coś wyjątkowego. Nie było to w żaden sposób wymuszone, bo lubimy lata 70. Zespół Tomasza Stańko przekraczał wszelkie granice, niesamowite zgranie było w tym składzie. A poza tym jakoś naturalnie chodziła za nami ta płyta - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr z zespołu EABS o płycie "Reflections of Purple Sun".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński EABS płyta Tomasz Stańko Jan Ptaszyn Wróblewski Dwójka MUZYKA KULTURA

Pożegnanie ikony. Wspomnienie Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Przez ponad pół wieku prowadził w Polskim Radiu swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu". Jeszcze w poniedziałek, 6 maja, mieliśmy okazję usłyszeć jego głos na antenie radiowej Trójki. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to jego pożegnanie. W audycji specjalnej wraz z gośćmi wspominaliśmy legendarnego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który zmarł 7 maja w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Mariusz Owczarek Trójka MUZYKA Jazz Henryk Miśkiewicz Andrzej Święs Paweł Brodowski

Profesor, nauczyciel, propagator. Muzycy wspominają Jana Ptaszyna Wróblewskiego

W wieku 88 lat odszedł od nas Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman tworzył wiele zespołów i dla wielu muzyków był nauczycielem. W audycji "Teraz jazz" w Programie 2 Polskiego Radia, artystę wspominali: Henryk Miśkiewicz, Tomasz Tłuczkiewicz, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Niedziela i Marcin Jahr.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński Andrzej Zieliński Henryk Miśkiewicz Włodzimierz Nahorny Tomasz Tłuczkiewicz Wojciech Niedziela Jan Ptaszyn Wróblewski wspomnienie KULTURA

Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu. Reportaż Jakuba Tarki

W wieku 88 lat wczoraj odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów - Jan Ptaszyn Wróblewski. Zaczynał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku. Z tej okazji na antenie Jedynki przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka pr poleca

Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski. Wspominamy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie"

W wieku 88 lat wczoraj odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów - Jan Ptaszyn Wróblewski. Zaczynał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku. Z tej okazji na antenie Jedynki przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów

Mistrz jazzu, animator tej sceny, ale również wybitny dziennikarz muzyczny. Popularyzował jazz w naszym kraju dzięki audycjom w Polskim Radiu, które prowadził przez ponad 50 lat. - Nie wierzę w pozaradiowe życie - mówił w Jedynce jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 maja w Warszawie w wieku 88 lat. Jeszcze w poniedziałek (6 maja) poprowadził w Trójce swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu". 
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski płyta Polskie Radio Jazz MUZYKA odeszli 2024

"Jazz służył mi pięknie przez całe życie". Jan "Ptaszyn" Wróblewski i jego radiowe opowieści

W wieku 88 lat zmarł Jan "Ptaszyn" Wróblewski – legenda polskiego jazzu, saksofonista, kompozytor, a także dziennikarz Polskiego Radia. – Jazzu słucham, gdy chcę rano się poderwać, a niejednokrotnie jazz psuje mi humor, bo są takie utworki, które zmuszają do zamyśleń.  Jednym słowem jazz służył mi pięknie przez całe życie – mówił artysta w 1986 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski wspomnienie Jazz MUZYKA PRL Krzysztof Komeda