Polskie Radio
Section05
kryzys dyplomatyczny PR24

Spór dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Komentarze

- Przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne istnieją również w innych krajach, w tym także w Izraelu. To suwerenna decyzja państw – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Kawęcki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska-Izrael po zaakceptowaniu przez Sejm ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. O sprawie mówili także politolog dr Andrzej Anusz, historyk dr Piotr Gontarczyk (IPN), Michał Karnowski (Sieci Prawdy) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael Benjamin Netanjahu II wojna światowa polityka historyczna historia Polski Andrzej Anusz Niemcy piotr gontarczyk

Spór na linii Polska-Izrael. „To katastrofa dyplomatyczna”

- Zgodnie z ustawą dotyczącą obozów śmierci trzeba będzie aresztować premiera Izraela, który pisze na Twitterze, że Polska jest winna Holokaustu. To kompletne bzdury, ale te kompletne bzdury kosztują nas dyplomatycznie już teraz. Sytuacja, w której najważniejszy polityk w Izraelu mówi takie rzeczy o Polsce, jest katastrofą dyplomatyczną – powiedział w Debacie Poranka Marek Nowak z Zielonych Wiadomości. Kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem komentował również Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Benjamin Netanjahu Izrael II wojna światowa Holokaust historia Polski Piotr Nisztor

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych"

- Źle oceniamy fakt, że doszło do napięcia na linii Izrael-Polska. Zarówno Polska, jak i Izrael były ofiarami II wojny światowej i dziś trwa spór między tymi, którzy zostali poszkodowani w tej strasznej tragedii – powiedział w audycji 24 Pytania rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak. Odniósł się także do wyników najnowszych sondaży poparcia dla partii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Izrael PSL historia Polski Benjamin Netanjahu Żydzi

"Dość oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie"

„Nie będzie zmian w ustawie o IPN, nie zaplanowano spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ambasador Izraela” - powiedziała w niedzielę rzecznika rządu Joanna Kopcińska. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek potwierdziła, że nie będzie zmian w nowelizacji ustawy, dodając, że „mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie”. O nieporozumieniach na linii Izrael-Polska mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Żydzi judaizm Yad Vashem II wojna światowa Mateusz Morawiecki historia Polski Łukasz Warzecha