Polskie Radio
Section05
kryzys dyplomatyczny PR24

"Niemcy wolą nie angażować się w tę sprawę"

– Kanclerz Merkel raczej niechętnie wypowiada się odnośnie spraw o dużym napięciu emocjonalnym, które dotyczą relacji polsko-niemieckich. Woli zachowywać dystans, bo wie, że jest to delikatny temat – powiedział prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się w ten sposób do opinii niemieckiej prasy, która oceniła, że wypowiedź kanclerz lub prezydenta Niemiec pomogłaby załagodzić spór polsko-izraelski.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel IPN Izrael Holokaust Niemcy historia Polski II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej

"Paradoksalnie spór nie musi być szkodliwy"

–  Trwający spór ukazała szereg problemów w relacjach Polski i Izraela, które mogą zostać wyjaśnione. Paradoksalnie nie musi on być czymś szkodliwym – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do przewidywań dotyczących tego, w jaki sposób będą układały się relacje polsko-izraelskie w związku z konfliktem obu państw odnośnie nowelizacji ustawy o IPN.
Zobacz więcej na temat:  Izrael IPN Holokaust historia Polski II wojna światowa Niemcy Bogumił Łoziński Dominik Zdort Łukasz Warzecha

"Reakcja Niemiec jest bardzo pragmatyczna"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie) i prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Holokaust Izrael Żydzi

Oświadczenie szefa MSZ Niemiec. Komentarze

 - Oświadczenie niemieckiego szefa MSZ to bardzo wyraźny sygnał dyplomacji niemieckiej kierowany do polskiego rządu, do polskiego premiera. Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska i Polacy będą bronić swojego imienia i nie liczą na żadne zgniłe kompromisy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, senator PiS Jan Żaryn. O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili też publicysta Jan Bogatko, mec. Lech Obara i Adam Traczyk z Fundacji GlobalLab.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Niemcy II wojna światowa Holokaust Izrael IPN

"To bardzo dobry krok ze strony Niemiec"

Sigmar Gabriel opublikował na swoim Twitterze oświadczenie, w którym poinformował, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust. "Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii - jak w sformułowaniu polskie obozy koncentracyjne - zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona" – poinformował. Rozmawiali o tym goście Młodej Audycji Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Holokaust II wojna światowa Niemcy Izrael

"Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne". Do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec odniósł się w audycji „Północ-Południe” dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Niemcy Berlin Beniamin Netanjahu Holokaust

Konflikt wokół ustawy o IPN. "Wpędziliśmy się w pułapkę"

Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności; godności narodu, któremu w sposób skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego - powiedział w sobotę w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. O kontrowersjach wokół ustawy o IPN-ie mówił w audycji Gorący Temat Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Spor z Izraelem komentował także w PR24 publicysta Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi

"Prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN"

- Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności, godności narodu, któremu w sposób niebywale wręcz skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, narodu niemieckiego – powiedział w Polskim Radiu prezes PiS. Jarosław Kaczyński odniósł się w rozmowie w radiowej Jedynce do ustawy o IPN i sporu dyplomatycznego na linii Izrael - Polska. Skomentował także m.in. rekonstrukcję rządu.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość IPN Niemcy Izrael Holokaust historia Polski II wojna światowa Żydzi

Premier: nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci"

Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci"; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w Markowej (Podkarpacie). Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. Szef polskiego rządu spotkał się z przedstawicielami mediów zagranicznych i krajowych w Markowej koło Łańcuta, skąd pochodziła rodzina Ulmów, zamordowana za ukrywanie Żydów.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Żydzi Mateusz Morawiecki Holokaust historia Polski II wojna światowa

"Jesteśmy w stanie kryzysu dyplomatycznego"

- Każdego roku rejestrujemy setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia "polskie obozy śmierci". Te fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem - napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w liście do amerykańskich kongresmenów. O międzynarodowym kryzysie dyplomatycznym ws. ustawy o IPN mówili w audycji Północ-Południe dr Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski, PAN) i Dawid Wildstein (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa historia Polski Dawid Wildstein USA

"Polacy chcą czuć, że państwo chroni pamięć ich ofiar"

„W polsko-izraelskich relacjach jest kryzys, ale po każdej burzy przychodzi słońce, dobry czas; w tej chwili strona polska robi wszystko, aby ten kryzys minął” - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O sporze z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Bartosz Węglarczyk (Onet.pl) i Paweł Lisicki (red. nacz. „Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa Holokaust antysemityzm Izrael Paweł Lisicki

"Wrabianie Polaków w Holokaust miało miejsce od dawna"

- Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy „polskie obozy śmierci”; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Markowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. O sporze Polski z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji Debata Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa Niemcy Piotr Semka

Jan Żaryn: nie jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej mówił, że nie rząd nie pozwoli nikomu używać nieprawdziwych stwierdzeń o "polskich obozach śmierci". Pytany o polityczne konsekwencje nowelizacji ustawy o IPN, które wzbudziły protesty Izraela i USA wyraził nadzieję, "że to tylko tymczasowe, chwilowe osłabienie tych relacji". Gościem Polskiego Radia 24 był senator PiS Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael

Senator Jan Żaryn: we do not share the responsibility for Holocaust

One of the symbols of steadfastness of Polish people with regard to helping Jews during the extermination carried out by Nazi Germany is the Ulma family from Markowa that was murdered for hiding people of Jewish origin. – The heroism of the residents of Markowa is to some extent a reflection of the common heroism of Poland – said on Polish Radio 24 Prof. Jan Żaryn, a historian and senator.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael