Polskie Radio
Section05

Kulturalna strefa

"Wyspa Książek - kierunek Północ" [POSŁUCHAJ]

Czytacie książki? A może ich nie czytacie? Miejska Biblioteka Publiczna  im. T. Różewicza we Wrocławiu zaprosiła tych co czytają i tych do czytania nieprzekonanych, do projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ". W 2019 roku z miejskich bibliotek korzystało 135 tysięcy mieszkańców Wrocławia, ale zazwyczaj są to ci, którzy z bibliotek już korzystają. Więc  pomysłodawcy projektu chcą zaprosić do wspólnego działania instytucje kultury, lokalnych liderów, organizacje i szkoły. Przewidziano także warsztaty kulinarne i gry podwórkowe - wszystko po to, żeby  pozyskać nowych czytelników zaprzyjaźnionych z książkami.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Narysować świat najmłodszym - projekt "Ja, Europejczyk"

Baśniowe krainy z ilustracji czeskiego artysty Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi, są uniwersalne, ponadczasowe a dzieciom pozwalają czerpać z literatury to, co najlepsze - przekonują twórcy projektu "Ja, Europejczyk", "Dziadek Tomek" - autorstwa Zavřela, jest pierwszą publikacją przygotowaną w ramach tego projektu - docelowo wydanych zostanie sześć książek tego czeskiego artysty.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca

Jak opowiedzieć historię za pomocą ilustracji? Rozmowa z Tomaszem Brodą

Czasami najprostszy przekaz jest najtrudniejszy do stworzenia. Nie tylko musi on dotrzeć do odbiorców i zwrócić ich uwagę, ale też zaangażować. Za komunikat, który swoją formą może wydawać się prosty możemy uznać rysunki i ilustracje. Jak się jednak okazuje, wymagają one znacznej ilości przygotowań, przemyśleń i pracy ze strony autora. Temat ten poruszył rysownik, ilustrator i pedagog, Tomasz Broda, który w "Kulturalnej Strefie" w Polski opowiedział o swojej książce "Bookface. Księga twarzy pisarzy" oraz rysunkowej autobiografii "Coś pan zmalował!".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Życie wśród marionetek. Rozmowa z twórcami festiwalu "Dziecinada"

Klinika Lalek - teatr  wiejski i wędrowny - powstał w roku 1988 na wydziale lekarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Swoje przedstawienia grywał w całej Polsce, ale odwiedzał też wiele krajów Europy - między innymi Finlandię, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy i  Austrię. W spektaklach, granych na łąkach i ulicach  - biorą udział ogromne lalki, a muzyka jest grana na żywo.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam radio dla rodziców

"Kino Dzieci" 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

157 filmów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. To interesująca zapowiedź kolejnej edycji oczekiwanego i uznanego festiwalu dla młodych widzów. W tym roku wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie  animacji "Nawet myszy idą do nieba" w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička - ekipa polska była koproducentem tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio bez reklam

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Kultura w PRD literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska literatura dziecięca patronat Polskiego Radia Dzieciom

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Muzyka dla dzieci Rabka Zdrój Martyna Chuderska

"Wszystkie Kolory Świata" mówią: masz prawo być sobą! Rozmowa z Joanną Fabicką

Prawo do wychowania w rodzinie, do własnych tajemnic, do własnej tożsamości, do swobody myśli, do szacunku, do godności osobistej… Konwencja Praw Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. jasno określa status prawny małego człowieka: dziecko, choć wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej to jest samodzielnym podmiotem i wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca dyskryminacja

"Dwa królestwa i wielkie morze". Pokazać w książkach bogactwo świata

Jeśli dzieciństwo naszych dzieci ma być niebanalne i niezwykłe, warto  już od pierwszych lat życia oswajać je z wartościową literaturą. Wartościową, czyli taką która pokaże dzieciom różnorodność otaczającego je świata - przekonują pomysłodawcy "Poławiaczy Pereł" - wydawnictwa, które od lat proponuje młodym czytelnikom pieczołowicie wydane książki.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska