Polskie Radio
Section05

lekarz

Lekarze rezydenci - praca na pierwszej linii frontu

- Dwie grupy – pielęgniarki i lekarze rezydenci - zajmują w ochronie zdrowia szczególne miejsce, ponieważ mają najlepszy krytyczny ogląd tego, co się dzieje. Są to grupy nieuprzywilejowane, pracujące na pierwszej linii frontu, najbardziej odczuwające absurdalność tego, jak służba zdrowia w Polsce funkcjonuje – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O problemach w służbie zdrowia w kontekście protestu rezydentów, mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł pielęgniarka NFZ służba zdrowia protest

"Protest jest wykorzystywany do rozgrywek politycznych"

"Chcemy leczyć w Polsce", "Wszyscy jesteśmy pacjentami" - pod takimi hasłami rezydenci zorganizowali w większych miastach pikiety wsparcia dla prowadzących strajk głodowy kolegów. Żłożyli też w Kancelarii Premiera pismo ze swoimi postulatami. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Jeden na Jednego były minister zdrowia i lekarz Marek Balicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest służba zdrowia medycyna POLSKA

"Wznawianie i zawieszanie protestu nie jest dojrzałe"

- Myślę, że gdyby inny był przekaz ze strony rządu, emocje zostałyby wyciszone i ten protest być może by się zatrzymał  - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Michał Wróblewski (Fakt). - Zgadzam się, że rezydenci zarabiają za mało, ale musimy mieć też świadomość, że oni mają perspektywę bardzo wysokich zarobków w przyszłości - przyznał Karol Gac (dorzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest polityka Krzysztof Grzesiowski

"Protest rezydentów nie wpłynął negatywnie na odbiór rządu"

- W Polsce praca intelektualna nie jest zbyt ceniona, ale inteligencja zawsze nadrabiała etosem i poczuciem posłannictwa - że wprawdzie cienko przędą i nie są tak cenieni, ale za to są grupa, która niesie szeroko rozumiany kaganek oświaty w lud – stwierdził w kontekście protestu rezydentów Tomasz Wiścicki. O etosie inteligencji mówił także w audycji w Gruncie Rzeczy Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest